Darmowa dostawa od 190,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odtłuścić wkłady i pieluszki wielorazowe

2017-06-02

Zatłuszczenie pieluch a złogi w pieluchach

Mimo częstego prania i dbania o pieluchy zarówno pieluszki wielorazowe jak i wkłady mogą ulec zatłuszczeniu. Dziwimy się, dlaczego pieluszka „nie działa”, szybciej przecieka i przestała być chłonna. Tymczasem rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – wystarczy odtłuścić nasze wielorazówki. 

W przypadku, gdy z wypranych pieluch będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach, świadczy to o nagromadzeniu złogów w pieluszkach  (mogą to być resztki niewypłukanych środków piorących, olejków, kremów, a także moczu, jeśli niedokładnie praliśmy pieluchy) należy się ich pozbyć poprzez przeprowadzenie strippingu - zabiegu usuwania zapachu i złogów z pieluszek.

Co wpływa na zatłuszczenie pieluch?

Pieluchy wielorazowe i wkłady chłonne zatłuszczają się w pierwszej kolejności od stosowanych kremów i olejów na skórę dziecka. Co do zasady – przy pieluszkach wielorazowych nie ma potrzeby częstego stosowania kremów do pupy, bo w pieluszkach tych skóra dziecka się nie odparza i nie potrzebuje kremowej warstwy ochronnej. Używane chusteczki do przemywania pupy również mogą zatłuścić pieluszki. Nadmiar mydła w używanych do prania pieluch proszkach także zatłuszcza – dlatego podkreśla się, by do prania pieluch wybierać środki bez mydła, lub z niską jego zawartością (mniej niż 5 %). Stosowanie płynów do płukania oraz orzechów piorących również zatłuszcza pieluszki.

Jak odtłuścić wkłady i pieluszki wielorazowe?

Po czym poznać, że nadszedł czas, by odtłuścić wkłady i pieluszki wielorazowe?

  • mniejsza chłonność pieluszek;

  • wkład w kieszonce jest suchy, a pieluszka mimo to przeciekła;

  • obserwujemy, że mikropolar nie wchłania wilgoci w głąb pieluszki.

Pierwszym sygnałem, że nadszedł czas na odtłuszczenie pieluszek jest utrata ich chłonności. Najzwyczajniej widzimy, że pieluszki nie działają – przeciekają. Przy zatłuszczonych pieluszkach wkład w pieluszce kieszonce potrafi pozostać suchy, a pieluszka przecieka. Można wykonać test – nalać kilka kropel wody na mikropolar i zweryfikować, czy wilgoć odciągana jest do wnętrza pieluszki. Jeśli nie – czas na odtłuszczanie. Warto też odtłuścić pieluszki, gdy dostaliśmy je od innej osoby, lub kupiliśmy używane, po czym przeprowadzić stripping.

Jak odtłuścić pieluszki i wkłady wielorazowe?

  1. Jeżeli pieluszki były używane najpierw je pierzemy.

  2. Ugniatamy pieluszki w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń (uwaga – wybierz płyn bez balsamu do pielęgnacji rąk). Płynu dodajemy tyle, aby wytworzyła się piana. U mnie sprawdził się klasyczny zielony ludwik.

  3. Pieluszki zalane wodą z płynem do naczyń zostawiamy na noc.

  4. Na następny dzień pieluszki wirujemy w pralce (800-1000 obrotów) i nastawiamy płukanie z wirowaniem

 

Jak odtłuścić wkłady i pieluszki wielorazowe – już wiemy, ale jak ochronić pieluszki przed zatłuszczeniem?

Przede wszystkim warto zrezygnować z częstego stosowania kremów o pupy. W pieluszkach wielorazowych skóra dzieci nie powinna się odparzać, jak w popularnych jednorazówkach, więc kremy są zbędne. Jeżeli już stosujemy coś na pupę – można ochronić wnętrze pieluszki poprzez użycie bibułek jednorazowych. Warto zwrócić uwagę na to, w czym pierzemy pieluszki. Ja sama używam ekologicznego eukaliptusowego proszku do prania o prostym składzie bez zbędnych wypełniaczy. Przyznam, że problem zatłuszczonych pieluch nas nigdy nie dotyczył. Warto wspomnieć, że zatłuszczenie pieluch dotyczy jedynie sztucznych materiałów tj. mikropolar, coolmax, mikrofibra, welur syntetyczny. Wkładów naturalnych nie trzeba odtłuszczać, nie ulegają one zatłuszczeniu. 

Odtłuszczanie jako wstęp do strippingu

Mamy już odtłuszczone pieluchy i co dalej? 

  1. Oddzielamy pieluszki pul od wkładów
  2. Kieszonki,  formowanki i AIO moczymy przez min. 6 h w gorącej wodzie z dodatkiem odkażacza igienizzante buccato, nappy fresh lub mio fresh w ilości zgodnej z zaleceniami producenta odkażacza, zazwyczaj jest to 1 miarka. W przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu zaimpregnowanego pulu (który dodatkowo posiadają niektóre firmy) zamiennie możemy użyć olejku lawendowego w ilości 20 kropel na 5 l wody. Nie używamy octu ani kwasku, gdyż może spowodować rozciągnięcie gumek w pieluchach. Następnie je wirujemy (800-1000 obrotów), nastawiamy płukanie, wirowanie i 2-krotne pranie w 60 st bez detergentów, aby usunąć zalegające złogi.
  3. Wkłady moczymy w gorącej wodzie z dodatkiem 4 łyżek kwasku cytrynowego przez 6 h - zmiękczy on dodatkowo wkłady. Z formowankami ostrożne- na dłuższą metę mogą rozciągnąć się gumki, lepiej stripować je w odkażaczu. Następnie płuczemy je, wirujemy i moczymy przez kilka godzin w sodzie lub odkażaczu- zneutralizuje nam kwas. Na koniec robimy to samo co z pulem- nastawiamy 2-krotne pranie w 60 stopniach bez detergentów, ja nastawiam dodatkowo pranie wstępne i dodatkowe płukanie, aby mieć pewność, że resztki kwasku cytrynowego zostały usunięte. 

Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu strippingu pieluszki powinny być bez zapachu, a w pralce nie powinno być resztek piany. 

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 1150 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-24
Ekspresowa realizacja zamówienia! :) Wszystko OK.
2024-03-22
Obsługa zamówienia bez zarzutu,szybko i sprawnie. Osoba panująca skonsultowala jakie są moje preferencje wzorów zamówionych majteczek. Niestety wbrew zapewnieniom producenta majteczki treningowe przesiakaja
pixel