Darmowa dostawa od 190,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wkłady do pieluszek - porównanie

2015-06-02

Bardzo często jesteśmy pytani o wielkość, sposób użytkowania i przeznaczenie poszczególnych wkładów do pieluszek. Wybór wkładów na rynku jest ogromny, jednak każdy z nich ma określone właściwości inne przeznaczenie. Wkłady możemy podzielić na kilka grup, w zależności od przyjętego kryterium.
1) w zależności od  materiału z jakiego są uszyte

  • z mikrofibry
  • bambusowe z dodatkiem poliestru 
  • bambusowo- bawełniane
  • bawełniane - tetra i wkłady tetrowe

2) ze względu na sposób użytkowania:

  • stosowane w kieszonkach - wszystkie wkłady oprócz formowanek, w przypadku formowanek lepsze są otulacze.
  • stosowane w otulaczach - pasują wszystkie
  • gatki pul - potrzebujesz wkładu, który będzie się samodzielnie "trzymał" na dziecku, czyli może to być formowanka lu tetra zapięta na klamerkę snappi

4) w zależności od wielkości:

  • boostery - to wkłady dodatkowe zwiększające chłonność, nie mogą być stosowane samodzielnie
  • małe (S) - noworodkowe
  • średnie (M)
  • duże (L)





 

Właściwości wkładów do pieluszek w pierwszej kolejności uzależnione są od materiału, z jakiego zostały uszyte.

1. Wkłady bambusowe – uszyte z frotte lub tkaniny bambusowej oraz domieszek są niezwykle chłonne i szybko absorbują wilgoć. Wkłady bambusowe polecamy szczególnie tym dzieciom, które mają bardzo wrażliwą skórę i nie tolerują mikrofibry, coolmaxu lub mikropolaru albo też mają tendencję do częstych zapaleń skóry. Pamiętajmy jednak, że bambus właśnie ze względu na swoją chłonność schnie dłużej niż  mikrofibra, potrzebujemy więc kilku dodatkowych wkładów na wypadek gdyby pranie nie zdążyło nam wyschnąć w zimne lub deszczowe dni. Frotte bambusowa ma lekko kremowy kolor, dobrze zachowuje się w praniu, nie mechaci się i przez długi czas pozostaje miękka i delikatna dzięki 20% dodatkowi bawełny (wkład naturalny bardzo chłonny) lub 20% poliestru (wkład Baranek). 100% Bambus bez suszarki bębnowej zrobiłby się sztywny, dlatego stosujemy do niego domieszki. Bambus ma również tą zaletę, że nie ulega zatłuszczeniu, podobnie jak bawełna, więc nie traci chłonności pod wpływem pośladkowych mazideł. W przypadku wkładów naturalnych niezwykle ważne jest, aby były one prane w 60 stopniach ze względu na dużą ilość warstw we wkładzie - wysoka temperatura dogłębnie odkaża wkłady również w najbardziej wewnętrznych warstwach. Temp 40 stopni + odkażacz mogłaby nie uporać się z bakteriami na dłuższą metę. 

2. Wkłady mikrofibrowe – Wielką zaletą wkładów mikrofibrowych jest bardzo krótki czas schnięcia, są one niezawodne nawet w deszczowe dni, gdy żadne pranie nie chce wyschnąć,  nie mamy suszarki bębnowej lub wystarczającej ilości grzejących kaloryferów.  Jest wyraźnie grubsza od bambusa a mimo to lżejsza. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie wkładów mikrofibrowych w otulaczu zalecamy zakup wkładów  z doszytą już warstwą mikropolaru bądź wkładki mikrofibrowej wraz z dodatkową wkładką polarową Sucha Pupa. Należy jednak w tym miejscu wspomnieć, że mikrofibra wskutek częstego prania  zużywa się szybciej niż bambus, szarzeje i nieco sztywnieje. Dodatkowo mikrofibra może po pewnym czasie wymagać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych tj. odtłuszczanie w celu zwiększenia chłonności, najczęściej  jako wstęp do strippingu - pozbycia się zalegających złogów. Jak przeprowadzić stripping możesz przeczytać tutaj)

3. Wkłady bawełniane  –  uszyte z polskiej tetry, dają odczucie mokrego podobnie jak bambus, co jest przydatne w czasie odpieluchowywania dziecka. 

 

  • Tetra ciągle jeszcze ją stosujemy, świetnie sprawdza się u noworodka, gdy jest dużo zmian pieluszek w ciągu dnia. Możesz złożyć ją w prostokąt lub samolot i następnie spiąć klamerką snappi.
  • Gotowy samolot dla tych, którzy chcą "samolotować", ale nie lubią go za każdym razem składać :)
  • Wkład długi tetrowy  6 warstw tetry o gramaturze 140 niebielonej chlorem zapewnia stosunkowo szybkie schnięcie w porównaniu z innymi naturalnymi wkladami




  

3) w zależności od kształtu :

  • krótkie - najprostsze, nie wymagają składania, po prostu wkładamy je do kieszonki lub otulacza

 

 

 

 

 

  • długie - składane na pół lub na 3 części z przodu, a na 2 z tyłu w zależności od potrzeb:

 

 

 

 

 

 

 

 

  • prefoldy - wkłady w kształcie kwadratu, które można składać na 3 części w prostokąt lub układać na kształt majteczek spinając klamerką snappi. 

 

  • formowanki - pieluszka "uformowana" na kształt majteczek, posiadająca regulację za pomocą nap. Stanowi wewnętrzną chłonną część pieluchy tak jak wszystkie wkłady. Wymaga założenia na nią otulacza lub gatek PUL/ wełnianych, które stanowią warstwę wodoodporną.











- boostery- dodatkowe mniejsze wkłady, które umieszczamy pod większym wkładem w celu zwiększenia chłonności. W Pupusie znajdziesz boostery bambusowe oraz boostery EVO, który jest bardzo cieniutkim, ale chłonnym materiałem.



 

 

 

 

 


Jeśli nasze dziecko wyrośnie z wkładów noworodkowych nie zmarnują się one,  możemy je wykorzystać jako dodatkowy wkład (booster) u starszego dziecka a nawet jako dodatkowy wkład do majteczek treningowych w okresie odpieluchowania. 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2015

Polecane

Wkład bambus + mikropolar

Wkład bambus + mikropolar

16,00 PLN brutto320 pkt.
Wkład mikrofibra + mikropolar

Wkład mikrofibra + mikropolar

10,00 PLN brutto200 pkt.
Prefold bambusowo-bawełniany, 2 rozmiary

Prefold bambusowo-bawełniany, 2 rozmiary

19,50 PLN - 23,00 PLN brutto370 pkt.
Booster EVO chłonny i bardzo cienki

Booster EVO chłonny i bardzo cienki

7,00 PLN - 8,00 PLN brutto160 pkt.
Formowanka z PUL i EVO "Motyle"

Formowanka z PUL i EVO "Motyle"

53,00 PLN brutto1060 pkt.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 1180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Super wszystko elegancko przyszlo
2024-05-11
Dobra jakość, nie ma efektu ceraty. Dziecko chętnie nosi na noc i nie ma podrażnień czy odparzeń. Polecam też kontakt jeśli mają państwo wątpliwości co do rozmiaru. Pani szybko odpowiedziała i podpowiedziała na co zwrócić uwagę przy zakupie.
pixel