OLEJEK CYNAMONOWY
Sama sproszkowana kora cynamonowa stosowana jest w kuchni jako aromatyczna przyprawa: głównie do deserów, ciast, ale też i innych potraw. Nie bez znaczenia jest działanie antyseptyczne, zapobiegające niestrawności i zatruciom pokarmowym.
Olejek cynamonowy ma zastosowanie:
- do kąpieli – szczególnie przy infekcjach wirusowych, przeziębieniu, grypie, reumatyzmie, stanach zapalnych skóry, zaburzeniach krążenia;
- do kompresów – łagodzi stany zapalne skóry, niektóre infekcje skóry (np. kurzajki);
- do masażu – łagodzi przebieg infekcji wirusowych, przeziębienia, grypę, reumatyzm, zaburzenia w krążeniu;
- do inhalacji w kominkach aromatycznych – łagodzi infekcje wirusowe, kaszel przeziębienia, grypę, zapalenia gardła.
Olejek cynamonowy pomaga również w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego i skóry – wesz i świerzbu. Jest również łagodnym afrodyzjakiem.
Olejek cynamonowy może być stosowany – w mieszankach i samodzielnie, przy czym jako olejek o silnym działaniu i drażniący, u osób o wrażliwej skórze może powodować podrażnienia. Przed jego zastosowaniem na skórze zaleca się wykonać test skórny na podrażnienia. W tym celu rozprowadź jedną kroplę olejku eterycznego w oleju nośnikowym (np. oleju kokosowym, lub migdałowym – takim który na pewno nie wywołuje u Ciebie podrażnienia) – i rozprowadź małą ilość takiej mieszanki na skórze – np. za uchem. Pozostaw na 12 godzin. Jeśli po tym czasem nie pojawi się wysypka, zaczerwienienie lub inna oznaka podrażnienia, możesz bezpiecznie stosować olejek.
Olejek cynamonowy jest olejkiem o silnym działaniu. Jeśli nie masz pewności czy możesz go bezpiecznie stosować – skonsultuj się ze specjalistą: aromatoterapeutą lub lekarzem.
Olejek ten przez lata był jako naturalny ale wedle aktualnych przepisów oznaczamy go jako parfum, gdyż nie jest uzyskany w 100% z jednej destylacji/ z jednej rośliny. np. dla wzmocnienia właściwości może być dodany naturalnie uzyskany eugenol.
Jest z naturalnych składników.