6 powodów, dla których warto zainwestować w otulacz
Otulacze to jeden z moich ulubionych elementów stosiku pieluszkowego. Wszechstronne i skuteczne, mogą być używane w różnorodny sposób, zaspokajając potrzeby Twoje i Twojego dziecka.
Otulacze są naszym numerem jeden ponieważ:
1) To co jest chłonne, zmieści się pod otulacz
Gdy rozpoczynałam pieluchowanie byłam (błędnie) przekonana, że do otulacza można włożyć tylko specjalne wkładki chłonne i prefoldy. Potem trochę odpuściłam i zaczęłam eksperymentować. Doszłam do wniosku, że do otulacza można włożyć praktycznie wszystko! Wkładki pasują najlepiej, ale równie dobrze spisują się formowanki, tetra, poskładane t-shirty, małe ręczniczki… Tak, która z nas w sytuacji kryzysowej nie wpakowała do otulacza czegoś z gruntu nie pieluszkowego? Winna! Aby nie kupować jednorazówek i nie składać swoich t-shirtów do otulacza, gdy zabraknie nam wkładów, warto mieć w zapasie tetrę dobrej jakości. Tetra jest również istotnym elementem taniego pieluchowania.
2) Otulacza możesz używać jeszcze raz i jeszcze raz, i jeszcze raz…
To co wyróżnia otulacze sposród innych systemów to możliwość ich kilkukrotnego użycia. O ile tylko otulacz nie jest zabrudzony lub przemoczony, można użyć go ponownie wymieniając sam wkład. Dzięki temu oszczędza się pieniądze i redukuje ilość prania. Do wielokrotnego używania najlepiej sprawdzają się otulacze z wewnętrznymi zakładkami pul, z mikropolaru lub coolmaxu, które można przetrzeć lub pozostawić chwilę do podeschnięcia i założyć powtórnie po wymianie wkładu na czysty. Zakładki z naturalnych materiałów nie schną tak szybko i dają uczucie mokrego, więc zazawyczaj po 1 siknięciu lecą do prania.
3) Twój ulubiony wzór będzie na pupie dłużej
Czy twoje dziecko ma tendencję do zanieczyszczania pieluszki, którą dopiero co założyłaś? Moje tak (Przyrzekam, że mój ulubiony magiczny las jest na pupie nie dłużej niż 20min. Ona. Po. Prostu. Wie.) Jak już wspomniałam, jeśli tylko kupka nie wydostała się poza wkładkę (w czym bardzo pomagają bibułki), otulacz możesz założyć ponownie.
4) Mniej dla mamy do noszenia!
Otulacze i wkładki to mój system na wyjścia. Powód jest prosty – mniej do noszenia. W zapchanej maminej torbie nie ma miejsca na rozrzutność! Między kubki niekapki i ulubioną maskotkę łatwiej włożyć kilka wkładek i otulacz niż cały zestaw kieszonek lub AIO. Może wtedy uda się wcisnąć ulubione ciastka mamy lub zapakować pieluchy w nerkę i wyruszyć na chustospacer.
5) Szybkość schnięcia
Otulacze nie posiadają dodatkowych warstw, więc schną najszybciej. Idealne także w podróży.
6) Szybkość w obsłudze
-Nie musimy pamiętać by przed praniem rozdzielać wkład od otulacza. W przypadku kieszonek, niektórych formowanek i aio z kieszonką należy pamiętać o wyjęciu wkładu z kieszonki, aby pieluchy dobrze się dopierały.
-Szybciej umieszcza się wkład w otulaczu niż w pieluszkach typu kieszonka, w których jak nazwa wskazuje umieszcza się wkład w kieszonce oraz otulaczach SIO, do których przypina się wkład za pomocą nap.
-Nie odtłuszczamy otulaczy, jedynie same wkłady lub kieszonki ze sztucznych materiałów. Zatłuszczenie może nastąpić w wyniku stosowania maści pośladkowych, balsamów do ciała, w kontakcie z płynem do płukania lub płynem/ proszkiem do prania zawierającym > 5% mydła. Zatłuszczenie otulaczy może co najwyżej skutkować zmniejszeniem paroprzepuszczalności pulu, co nie ma wpływu na funkcjonalność pieluchy.
-Rzadziej przeprowadza się stripping otulaczy, gdyż w pulu rzadziej odkładają się złogi. Stripping w przypadku otulaczy polega na usunięciu złogów i nieprzyjemnego zapachu z pieluszek poprzez wymoczenie wypranych pieluch w odkażaczu przez 6 h, ich wywirowaniu zgodnie z zaleceniami na metce, a następnie kilkukrotnym praniu bez użycia detergentów (2-3 cykle na programie bawełna). Złogi mogą się tworzyć się w wyniku niedoprania pieluch, na co bardziej narażone są pieluchy z dodatkowymi warstwami (kieszonka, AIO, formowanki i wkłady).
A czy Ty znasz więcej zalet otulaczy? Podziel się z nami