Darmowa dostawa od 190,00 PLN

Jak prać pieluszki wielorazowe?

2015-05-11
Jak prać pieluszki wielorazowe?

Pranie pieluszek wielorazowych jest tym, czym najczęściej straszą nasi dziadkowie i rodzice. Prawda, nasi rodzice prali tetrę w półautomatach, używali płatków mydlanych, a pieluszka jednorazowa dostępna była wyłącznie w sklepach walutowych. Osoby krytycznie podchodzące do pieluszkowania wielorazowego pranie brudnych pieluszek mogą postrzegać pranie pieluszek jako mękę, ciężką pracę albo co najmniej w taki chaotyczny sposób jak poniżej :)





Obecnie pieluszka wielorazowa niczym nie przypomina siermiężnej tetry w ceratowym otulaczu, to produkt ekologiczny, oddychający i łatwy w użytkowaniu
. Każdą zabrudzoną pieluszkę (oprócz wełnianej) umieszczamy we wiadrze lub worku pul, do którego możemy dodać olejek z drzewka herbacianego lub lawendowy (hamują rozwój bakterii), następnie raz 1-3 dni całą zawartość wiadra przekładamy do pralki, dodajemy ilość proszku piorącego wg zaleceń producenta, ewentualnie odkażacza, następnie na noc rozwieszamy pieluszki i zazwyczaj rano są już gotowe do użycia. W rzeczywistości pranie pieluszek przebiega w sposób prosty i zorganizowany. Mniej więcej tak.



Proste? Tak, to jest naprawdę proste, wymaga jedynie systematyczności i niewielkiego nakładu pracy. Aby jednak pieluszki wielorazowe nie stały się udręką, co być może przyjęliby do wiadomości z nieukrywaną satysfakcją przeciwnicy naszego pomysłu, musimy wiedzieć jak właściwie zorganizować się na wszystkich etapach korzystania z pieluszek wielorazowych. Tu najważniejsze są umiejętności oraz akcesoria do pieluszkowania wielorazowego. Postaram się przedstawić je możliwie zwięźle.   


1. Wiadro, worek na pieluszki i olejki eteryczne

To, jakiego rodzaju wiadro wybierzemy uzależnione jest wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Ważne jest to, aby miało  pokrywkę i mieściło pieluszki zużywane przez co najmniej dwa dni.  Po wypróbowaniu kilku typów wiader zdecydowaliśmy się na prostokątne, bardzo pojemne wiadro, takie które może być podnóżkiem stawianym przy umywalce. Pełni ono przez kilka lat dwojaką funkcję w łazience – jest pojemnikiem na zabrudzone pieluszki a także podnóżkiem dla naszych dzieci. Zużyte pieluszki przechowywane w zamkniętym wiadrze mogą brzydko pachnieć, a ponadto namnażają się w nim bakterie.

Do przechowywania pieluch można stosować również sam worek pul

  • Woreczki pul są paroprzepuszczalne, wodoodporne i nie czuć przez nie zapachu.
  • Worek o rozmiarze 50x 55 cm z powodzeniem pomieści pieluszki z 2 dni. Jest on zamykany na troczek (sznurek z 2 ściągaczami).
  • Na wyjścia niezbędny jest worek średniej wielkości 42x30 cm z wygodnym zapięciem na zamek. Pomieści on ok 6 pieluch z wkładami.
  • Mały worek 15x18 cm pomieści tylko jedną pieluszkę. 
  • Przechowywanie w jednorazowych reklamówkach/workach na śmieci jest niekorzystne, ponieważ w szczelnie zamkniętym worku szybciej mnożą się bakterie oraz produkuje się niepotrzebne śmieci w postaci zużytych worków. 


Aby zneutralizować zapach brudnych pieluch stosujemy olejki eteryczne. 
Najsilniejsze działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne mają olejek drzewa herbacianego i olejek lawendowy. Z tego powodu wybieramy je najczęściej. Zaleca się dodanie kilku kropli olejku na dno wiadra lub worka pul, a następnie kolejnych kilku na koniec pierwszego dnia zapełniania pojemnika w celu zamaskowania zapachu pieluch czekających na pranie. Należy pamiętać, że olejki wykazują głównie miejscowe działanie odkażające, więc dodanie kilku kropel do wiadra lub prania nie spowoduje rewolucji w odkażaniu pieluch przechowywanych na sucho, ale sprawi, że ich woń będzie dla nas przyjemniejsza.    


2. Zapieranie pieluszek

O kupa, kupa, co za pech… Pech niestety, bo z pieluszką wielorazową, w przeciwieństwie do jednorazówki, coś trzeba zrobić.  Nie powinniśmy bardzo zabrudzonej pieluszki wrzucać od razu do wiadra, a już na pewno nie do pralki. Jak sobie poradzić z zabrudzoną pieluszką?

  • Jeżeli pieluszka jest tylko zmoczona lub zabrudzona mleczną kupą, wrzucamy ją wraz z zawartością do wiaderka lub worka pul, gdzie będzie czekała na pranie max 2-3 dni.  Mleczna kupa doskonale rozpuszcza się w praniu i nie ma konieczności jej spłukiwania z pieluchy, chyba że ktoś ma na to czas i chęć. Dopóki dziecko nie ma rozszerzanej diety sprawa jest prosta, czyli do ok 6 miesiąca mamy spokój.
  • Jeżeli pieluszka jest zabrudzona kupą dziecka, które już je inne pokarmy niż mleko, kupę należy strzepać do toalety lub w przypadku używania papierków wyłapujących kupę - wyrzucić papierek z zawartością, a zabrudzoną pieluszkę przepłukać w zimnej wodzie najlepiej pod silnym strumieniem wody, aby pozbyć się z niej stałych cząstek.
  • Pamiętamy, że ciepła woda utrwala plamy, dlatego płuczemy w zimnej. Jeżeli chcemy mieć pewność, że plama się spierze, możemy ją natrzeć odplamiającym mydłem galasowym, pozostawić na chwilę i spłukać. Skuteczny jest również spray odplamiający z mydłokrzewu, nadaje się on również do wełny.
  • Jeśli nie mamy w łazience bidetu albo mamy bardzo małą łazienkę bardzo przydatnym urządzeniem jest bateria umywalkowa z bidettą, czyli niewielką słuchawką, podobną do prysznicowej, umieszczoną obok lub pod łazienkową umywalką. Dzięki niej zawartość pieluszki możemy bardzo szybko spłukać do sedesu, nie brudząc naszej łazienki.  


3. Płukanie!

Zanim zaczniemy mówić o praniu, pamiętajcie, by przed praniem właściwym wstawić 1 lub 2 płukania lub pranie wstępne, można do niego dodać niewielką ilość proszku, aby zgrubsza przeprać pieluchy. Jest to konieczne, inaczej pieluszki będą się prały w siuśkowej zupie... :/





4. Proszek do prania pieluszek


Największym problemem, który może wynikać z niewłaściwego prania  jest możliwość zatłuszczenia mikropolaru, coolmaxu i wkładów mikrofibrowych, czyli materiałów sztucznych. Jest to główna przyczyna przecieków, ponieważ zatłuszczone materiały nie przepuszczają wilgoci, mocz spływa po nich jak woda po kaczce, wyciekając na zewnątrz pieluchy. Ze względu na problemy z zatłuszczeniem unikamy płynów do płukania, orzechów piorących i środków piorących zawierających więcej niż 5 % mydła.
Do prania pieluszek nadają się proszki do prania białego (jelp, biały jeleń, ariel, bryza, vizir, formil). Proszek bobini i lovela produkują dużo piany, ale też można je stosować. Mój ulubioniec to ekologiczny proszek do prania BioD, Miocare. Łatwo się wypłukują, są biodegradowalne, nieszkodliwe dla organizmów wodnych i elegancko dopierają plamy.
Dlaczego proszek i akurat do białego? Tylko i wyłącznie proszki do białego zawierają wybielacze na bazie tlenu, które powodują efektywne dopieranie pieluch. Nie spotkamy ich w żadnym płynie do prania ani proszku do kolorów, dlatego używamy ich tylko wtedy, gdy skończy się nam proszek do białego. Pranie w płynie do prania na dłuższą metę spowoduje niedopieranie plam, powstanie złogów w pieluchach, zaczną nam one prześmiardywać i konieczne będzie przeprowadzenie  strippingu. 
Jeśli mamy pieluszki pul pokryte fabrycznie impregnatem, w składzie proszku uważamy też na ilość wybielaczy na bazie tlenu, w proszku nie powinno być ich więcej niż 15%. Zatem uniwersalną ilością , która nie zaszkodzi impregnatowi jest 5-15% wybielaczy na bazie tlenu. Przykładowo proszek domol z rossmana zawiera >15 % wybielaczy na bazie tlenu, więc lepiej stosować go do pieluch bez impregnatu. W przypadku pieluch z impregnatem uważamy również na stosowanie odkażaczy, ich częste stosowanie również spiera impregnat z pulu.
Jak sprawdzić czy pielucha pul jest fabrycznie zaimpregnowana? Wystarczy pokropić ją wodą po zewnętrznej kolorowej stronie, jeśli kropelki wody będą się utrzymywać zamiast wchłaniać, tzn że pul jest pokryty impregnatem i warto o niego dbać, aby nie pozbawić pieluchy dodatkowej warstwy wodoodpornej, którą stanowi impregnat. Jeśli impregnat się spierze, nie ma co płakać, pielucha nadal będzie funkcjonalna jak inne pieluchy niezaimpregnowane np. smart bottoms, gdyż ich warstwę wodoodporną stanowi laminat (przezroczysta membrana widoczna po wewnętrznej stronie otulaczy pul, najczęściej poliuretan)  

Wg najnowszych zaleceń do prania pieluszek dodajemy taką ilość proszku, jaką zaleca producent na opakowaniu. Dopasowujemy stopień zabrudzenia pieluch do stopnia twardości wody. Pieluchy traktujemy jako pranie silnie zabrudzone, w Polsce woda jest twarda lub średnio twarda. Twardość wody możemy oznaczyć za pomocą szybkiego testu lub sprawdzić w internecie na stronie lokalnych wodociągów jaki mamy stopień twardości wody na naszym terenie. Nastawiamy płukanie lub pranie wstępnie oraz program bawełna 60 stopni lub 40 z dodatkiem odkażacza Nappy Fresh, miofresh lub Igienizzante Bucato. Dla najlepszej efektywności odkażacza, zaleca się stosowanie odkażaczy różnych firm naprzemiennie (skończymy jedno opakowanie NF, zmieniamy odkażacz na inny) Dodatkowo możemy zastosować do prania kilka kropli olejku eterycznego do ostatniego płukania, nada praniu delikatnego przyjemnego zapachu.

Jeśli widzimy, że pomimo wcześniejszego zaprania nasze pieluszki nadal są mocno poplamione możemy do proszku piorącego i proszku antybakteryjnego dodać niewielką ilość odplamiacza BioD. Możemy też wystawić na dwór wyprane mokre pieluchy plamami do słońca, które je odplami lub nanieść na plamy papkę z wody i nadwęglanu. Należy też zwrócić uwagę, czy aby nie przeładowujemy pralki, przez to pieluchy mogą się nie dopierać. Prawidłowo powinniśmy wypełniać pralkę do 2/3 objętości.

5.Pranie i suszenie



 *najgorszy sposób na rozwieszanie pieluch- w pionie rozciągają się gumki, a kolce róż mogą uszkodzić laminat



Pieluszki wykonane z pulu pierzemy w pralce z praniem/płukaniem wstępnym na programie bawełna w temperaturze 60 stopni Celsjusza lub 40 stopni z dodatkiem odkażacza oraz z dodatkowym płukaniem. Używamy proszku do białego zawierającego <5% mydła i 5-15% wybielaczy na bazie tlenu. Nastawiamy obroty wirowania takie jak zaleca producent na metce , zazwyczaj 800-1000 obrotów, większe obroty mogą spowodować poluzowanie gumek w pieluchach.

Przed praniem warto pamiętać jeszcze o wyjmowaniu wkładów z kieszonek, odpinaniu wkładów SIO od otulaczy oraz zabezpieczeniu pieluszek zapinanych na rzep. Jeśli używamy pieluszek zapinanych na rzep, musimy pamiętać o tym, że rzepy mogą nie tylko osłabić się w praniu ale także uszkodzić lub zaciągnąć prane wkładki. Z tego względu, najlepiej przy wrzucaniu pieluszki do wiadra, warto mocno przypiąć rzep do wewnętrznej części skrzydełek pieluszki.

Nie spinamy do prania napów w pasie, co prawda oszczędzimy nieco gumki w pieluszkach, ale wnętrze pieluszki nam się może nie doprać, dotyczy to zwłaszcza AIO. Napy do regulacji na długość mogą pozostać spięte, dopóki dziecko nam nie wyrośnie, nie ma sensu rozpinać ich do prania.   

Pieluszki możecie prać razem z ubraniami i ręcznikami (oczywiście pieluszki muszą być wcześniej wypłukane - samodzielnie, bez ubrań). Unikajmy suszenia pieluszek pul bezpośrednio na kaloryferach oraz na mrozie, bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura może uszkodzić pul. Możemy natomiast na grzejnik położyć ręcznik i na nim rozwiesić pieluchy pul lub położyć aio na średnio ciepły grzejnik tak aby nie stykał się z pulem. Jeśli świeci słońce warto suszyć pieluszki na świeżym powietrzu, będą nie tylko szybciej schły ale dodatkowo słońce wybieli nam plamy.

Wszystko to co posiada gumki (otulacze, kieszonki, aio, formowanki) wieszamy w sposób nie obciążający gumek, czyli nie łapiemy pieluchy za 1 koniec dwoma klamerkami. Możemy pieluchę z gumkami powiesić bokiem, na płasko lub przewiesić przez pół o 2 linki na suszarce – wydłuży nam to żywotność gumek, nie będą się one rozciągać.

Wszystkie wkłady i formowanki oraz niektóre AIO można suszyć w suszarce bębnowej, najlepiej stosować się do zaleceń producenta odnośnie programu suszenia. Polscy producenci z reguły nie zalecają suszenia AIO w suszarkach bębnowych, może to wynikać z innego sposobu laminacji pulu niż za granicą, ja jednak czasem suszę AIO w suszarce bębnowej na łagodnym programie na własną odpowiedzialność i mają się one dobrze. Jeżeli przypadkiem zdarzy nam się wysuszyć jakąś pieluchę w suszarce jak cokolwiek się stanie z pieluchą, puszczą w niej gumki lub laminat przywrze do gorącego bębna i zrobi się dziura, nie będziemy mieli prawa reklamować takiej pieluchy, gdyż nie zastosowaliśmy się do zaleceń producenta.

Pieluchy wyjęte z suszarki są bardzo mięciutkie, nic tak nie zmiękczy tetry jak suszarka bębnowa. Jednak gdy jej nie posiadamy, a chcemy zmiękczyć wkłady czy tetrę, możemy to zrobić na kilka sposobów:
·          Przeciągamy wkład o kant stołu lub go tarmosimy
·          Kwaskujemy wkład – wrzucamy na kilka godzin do gorącej wody z kwaskiem cytrynowym, wirujemy i nastawiamy 2-3 cykle prania bez detergentów (oprócz pulu, wełny, formowanek ) Efekt miękkości utrzyma się przez kilka prań
·          Do płukania wkładów dodajemy płynu ecozone do zmiękczania ręczników i pieluszek wielorazowych (oprócz pulu i wełny) lub dla wzmocnienia efektu moczymy w nim wkład przez noc, także formowanki. Efekt miękkości utrzyma się niestety tylko do kolejnego prania, podobnie jak tarmoszenie wkładów/przeciąganie o kant stołu.  


Pranie pieluszek wielorazowych wcale nie jest nadmiernie skomplikowane ani uciążliwe. Decydując się na pieluszkowanie wielorazowe mamy po prostu około trzech pralek prania więcej w skali tygodnia.  Czy jest coś jeszcze, co ułatwia Wam pranie pieluszek? Czy macie swoje sprawdzone sposoby na odplamienie pieluch?  Z wielką chęcią dowiemy się o nich.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2015

Polecane

NAPPY FRESH dodatek do prania pieluszek 0,5kg

NAPPY FRESH dodatek do prania pieluszek 0,5kg

21,99 PLN brutto/1szt.439.80 pkt.
Średni worek na pieluszki MOTYLE

Średni worek na pieluszki MOTYLE

32,00 PLN brutto/1szt.640 pkt.
DUŻY worek na pieluszki AUTA 50x55cm

DUŻY worek na pieluszki AUTA 50x55cm

49,00 PLN brutto/1szt.980 pkt.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 1270 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-13
Szybka dostawa, wszystko ok
2024-09-12
Sprawna wymiana rozmiaru na mniejszy. Dziękuję i polecam!
pixel