DIY: Alternatywa dla „mokrych chusteczek”
2018-03-29
Jak uszyć wielorazowe myjki do mycia pupy niemowlaka? Jak przygotować domowy płyn do mycia pupy?
W asortymencie sklepu Pupus znajdziecie wielorazowe myjki uszyte z frotte bambusowej. Myjki są wygodne, mięciutkie i idealnie sprawdzają się do mycia delikatnej skóry dziecka, w czasie zmieniania pieluchy.
Wielorazowe myjki można kupić w sklepie. Można też uszyć samemu. Sprawa jest banalnie prosta, wystarczy tylko chęć. A reszta właściwie przychodzi sama.
Jak uszyć wielorazowe myjki do mycia pupy niemowlaka?
Lubię to co eko, dlatego w duchu zero waste zachęcam do uszycia myjek z posiadanych w domu materiałów. Świetnie sprawdzą się tkaniny mięciutkie i chłonne. W naszym wypadku sięgnęliśmy po flanelę, a dokładniej po „stare”, nieużywane flanelowe prześcieradełko.
Materiał wyprałam, wyprasowałam i złożyłam na tzw. „tłuste ćwiartki”. Przecięłam wzdłuż linii zagięć. A następnie każda ćwiartka została po raz kolejny złożona, przeprasowana i przecięta wzdłuż linii zagięć. Z każdej ćwiartki wyszło 6 myjek, czyli łącznie 24.
Potem sprawa jest prosta (aczkolwiek nieco pracochłonna). Każdy kawałek materiału warto obszyć na maszynie zygzakiem (coby się nie strzępił w czasie użytkowania, prania itp.). I już. Wielorazowe myjki gotowe.
Jak przygotować domowy płyn do mycia pupy?
Ja, na co dzień, w czasie przewijania używam zwykłą letnią przegotowaną wodę. Wystarcza w zupełności.
Jednak płyn do mycia będzie zawierać również komponentę łagodzącą podrażnienia i pielęgnująca, a to niewątpliwie jego ogromna zaleta. Dodatkowo – płyn przelany do buteleczki z atomizerem może być spakowany do torby z rzeczami do przewijania, i używany poza domem. Dlatego warto go sobie przygotować.
Domowy płyn do mycia pupy – składniki:
-
1/4 szklanki naparu z rumianku i/lub 1-2 łyżek aloesu
-
szklanka przegotowanej letniej wody
-
3 - 4 łyżki naturalnego oleju (np. oliwy z oliwek, oleju kokosowego, oleju migdałowego)
-
2 krople witaminy E lub ekstraktu z pestek grapefruita (do kupienia w aptece)
-
dodatek 3-4 kropli olejku eterycznego (opcjonalnie): lawendowego lub innego łagodnego
-
Butelka z atomizerem
Wykonanie: wszystkie składniki mieszamy, przelewamy do butelki z atomizerem, i już.
Przed użyciem buteleczkę należy wstrząsnąć.
W domowym płynie do mycia pupy witamina E lub ekstrakt z pestek grapefruita działa jako konserwant. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taki domowy kosmetyk nie może być przesadnie długo przechowywany. Maksymalny czas zużycia to kilka dni, przy czym zalecałabym obserwowanie płynu – czy nic z nim się nie dzieje.
Taki domowy płyn może być również używany do zmywania makijażu, czy pielęgnacji naszych dłoni (wspaniale nawilża). Fajnie sprawdza się również do mycia rączek starszaków na wycieczce, czy po zabawie na placu zabaw.
Na naszym profilu na Fb swojego czasu podpytywałam Was o domowe płyny do mycia pupy. Podzieliłyście się swoimi sposobami. Używacie samej wody, naparu z rumianku, mieszanki oleju z kropelką płynu do mycia dziecka i wodą.
A może któraś z Was ma jeszcze inny przepis na domowy płyn do mycia pupy?
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2018
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi