Darmowa dostawa od 190,00 PLN

Dlaczego pieluszki wielorazowe przeciekają? (czasami:)

2016-10-26
Dlaczego pieluszki wielorazowe przeciekają? (czasami:)

Zdarza się, że dostajemy od Was maile z pytaniem: dlaczego pieluszki, które do tej pory świetnie działały, nagle zaczęły przeciekać?


Opisałam kilka najpowszechniejszych przyczyn

Dziecko ząbkuje

Tę przyczynę podaję na pierwszym miejscu, chociaż pewnie Was to dziwi :) Ząbkujące dzieci chcą być częściej przystawiane do piersi, co daje im ukojenie. W natłoku codziennych obowiązków możecie nawet tego nie zauważyć, sama wiem jak to jest – maluszek się domaga piersi to buch, przystawiam na kilka minut i po sprawie. Zatem powód jest prosty – dzieci więcej piją = więcej siusiają. W okresie ząbkowania wystarczy po prostu częściej zmieniać pieluszkę.

Nieprawidłowo założona pieluszka


Z pieluchy może gdzieś wystawać wkład lub materiał z kieszonki, co może być przyczyną przecieków. Należy sprawdzić z każdej strony, czy otulacz pokrywa w całości dany wkład lub formowankę. 
- Warto też sprawdzić, czy pielucha jest odpowiednio ciasno zapięta - po spięciu pieluchy na dziecku sprawdzamy czy z przodu przy brzuszku mieszczą się nam 2 palce (analogicznie jak w pieluszcze jednorazowej). Jeśli luz jest zbyt duży, należy spiąć ją ciaśniej.
- Zwracamy również uwagę na regulację na długość - im ciaśniej  pielucha jest spięta na długość, tym mniejsze luzy w pachwinkach i tym bardziej dopasowana i szczelna pielucha. Oczywiście dopasowujemy regulację do gabarytów dziecka tak, aby zapewnić dziecku komfort, a jednocześnie żeby gumki w pieluszce przylegały do ciała.

 Jak prawidłowo założyć pieluchę? Klik


Wkłady lub kieszonki z mikropolarem się zatłuściły

Czym to może być spowodowane?

-proszek/płyn do prania zawierający >5% mydła lub płatki mydlane
-orzechy piorące
-resztki płynu do płukania zalegające w pralce, nawet jeśli używasz go tylko do ubrań
-rozjaśniacze optyczne
-zbyt duża ilość proszku/ płynu do prania i w efekcie niewypłukane porządnie pieluchy
-pranie ręczne 
-mazidła do pielęgnacji pupy/ balsamy do ciała/ oliwki, które osadzają się na sztucznych materiałach i ciężko się z nich wypłukują 


Naszczęście zatłuszczenie pieluch to proces odwracalny, wystarczy je zagnieść w gorącej wodzie z płynem do naczyń i zostawić na noc. 

Większość z Was wie, jak należy prać pieluszki, ale kilka razy miałam już taką sytuację, że klientka zarzekała się, że pieluszki nie są zatłuszczone, że nie zmieniała proszku, po czym gdy przysłała pieluszki do nas okazało się, że jednak zatłuszczone są. Wystarczyło zrobić stripping (czyli generalne czyszczenie – instrukcja tutaj)  i wszystko wracało do normy. Jak sprawdzić czy pieluszki są zatłuszczone? Na wypraną, suchą pieluszkę nalej odrobinę wody. Woda powinna od razu wsiąkać do środka wkładu/pieluszki. Jeśli krople wody unoszą się na powierzchni wkładu lub kieszonki – to jest właśnie zatłuszczenie. Pamiętajmy, że zatłuszczenie dotyczy jedynie sztucznych materiałów tj. mikrofibra, mikropolar, coolmax. Bambus, konopie i bawełna nie ulegaja zatłuszczeniu! 

*Jeśli chodzi o zatłuszczenie pulu- istnieje takie zjawisko,  lecz może ono wpłynąć jedynie na paroprzepuszczalność pieluchy i spowodować że będzie ona bardziej szczelna



Zdjęcie zatłuszczonego mikropolaru

Maluszek urósł…

… i czas na nowe, większe wkłady! Zwykle przez pierwsze miesiące życia wystarczyło gdy wkładałam do kieszonki lub otulacza jedną wkładkę. Jednak gdy z noworodkowych przechodziliśmy na pieluszki jednorozmiarowe, dosyć szybko wolałam zakładać zestaw: wkładka standardowa+noworodkowa – ta druga umieszczona z przodu, gdzie bardziej siusiał zarówno mój syn, jak i dwie córki. Taka kombinacja potrafi wytrzymać naprawdę długo.

Niedawno w naszym sklepie pojawiły się bardzo chłonne wkłady długie – polecam je serdecznie wszystkim dzieciom z pojemnym pęcherzem :)



Szczelność pulu

Przy przeciekach warto sprawdzić także szczelność pulu otulaczy i kieszonek. W tym celu trzeba nalać do środka wody i w ten sposób sprawdzić, czy gdzieś jest przeciek. 





Gumki się rozciągnęły 

Gumki w pieluchach mogą zostać zniszczone przez nieodpowiednie pranie – w zbyt wysokiej temperaturze,  odwirowywane na zbyt wysokich obrotach lub suszone na gorącym kaloryferze/ ostrym słońcu/ w suszarce bębnowej lub podczas rozwieszania pieluch w pionie - dochodzi do przeciążenia gumek.  Gumki w pieluszkach mogą też same się rozciągnąć, gdy nie używamy pieluch od kilku lat - mówi się wtedy, że gumki "parcieją" , stają się mniej uciągliwe i może to być przyczyną przecieków.  Naszczęście gumki w pieluszkach można wymienić. W związku z tym należy się zastanowić, czy warto zostawiać wszystkie pieluszki z gumkami dla kolejnego dziecka, czy puścić w obieg, aby gumki nie sparciały od leżenia w szafie  ;-) A może zostawić tylko te ulubione? 

 

Jeśli sprawdziłaś te 5 rzeczy, a pieluszki przeciekają nadal, napisz do mnie lub zadzwoń.

A sporadyczne przecieki zdarzają się nawet najlepszym

Pokaż więcej wpisów z Październik 2016

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 1291 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-26
Dlaczego taka opinia, może odpowiedzieć Wam osoba,z którą pisałam na Messengerze.
2024-12-19
Mimo świątecznego czasu wszystko odbyło się bardzo szybko. Obsługa zamówienia przebiegła sprawnie i uprzejmie. Dziękuję!
pixel