Darmowa dostawa od 190,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie pieluszki wielorazowe wybrać?

Pieluszki wielorazowe mogą przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy, co do czego, czyli co wybrać i ile sztuk kupić.
Jednak najpierw, słowem wstępu: aby pieluszka "działała" potrzebne są dwa elementy: warstwa nieprzepuszczająca wilgoci, czyli ten kolorowy materiał oraz warstwa chłonna, czyli wkład. Wkłady wykonane są z różnych materiałów. Pieluszki wielorazowe mają różne nazwy, które mogą być dla ciebie nieznane, ale generalnie jest to tak proste: warstwa wodoszczelna + wkład chłonny. I tyle :)

 

 

 

Wkład + otulacz

 

Jest to najszybsze rozwiązanie: wystarczy wsunąć do otulacza wkład chłonny i zapiąć na pupie malucha. W naszym sklepie mamy różne rodzaje wkładów:

Z bambusa z dodatkiem bawełny: ten materiał znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych i antybakteryjnych. Jest naprawdę bardzo chłonny, przez co wybiera go większość rodziców. Polecany jest dzieciom z problemami skórnymi. 

Z bambusa z dodatkiem poliestru: dodatek poliestru sprawia, że wkład długo pozostaje mięciutki. Jest trochę mniej chłonny od wkładu bambus+bawełna

Z mikrofibry: to wkład o średniej chłonności. Schnie znacznie szybciej niż wkładka uszyta z bawełny. Nie należy jej płukać w płynie zmiękczającym, gdyż zakleja on włókna, przez co wkładka jest mniej chłonna. Mikrofibry nie należy również umieszczać tak, by dotykała bezpośrednio pupy dziecka, gdyż może wysuszać skórę. W Pupusie poradziliśmy sobie z tym problemem, wszywając z jednej strony wkładu warstwę mikropolaru.

Mamy jeszcze kilka innych wkładów, kliknij tutaj żeby przejść do sklepu.

Jako wkłady mogą być stosowane dowolne inne materiały, które chłoną wilgoć. U noworodków mamy często wybierają pieluszki tetrowe, które schną najszybciej. Można też pociąć i obszyć nieużywany (miękki) ręcznik. 

Przydatną wkładką jest tzw. wkładka „sucha pupa”: jest to arkusz mikropolaru (cienkiego polaru), który umieszczamy bezpośrednio przy pupie dziecka - sprawia on, że maluszek ma względnie sucho, nawet jeśli wkład jest mokry. „Suchej pupy” możemy używać jako dodatek do wkładów z naturalnych materiałów, tetry lub formowanki. 

Uwaga – otulacza nie trzeba zmieniać przy każdej zmianie pieluszki bądź wkładu. Wystarczy robić to co 3-4 przewinięcia, chyba że się bardzo zamoczy lub zabrudzi. Otulacze są suche zwykle już w 1-2 godziny po wyjęciu z pralki, ale wkłady schną znacznie dłużej.

 

 

 

Pieluszki z kieszonką

 

To moje ulubione pieluszki, ponieważ są szybkie w użytkowaniu. Można przygotować je wcześniej, a wtedy założenie trwa kilkanaście sekund. Bez problemu poradzą sobie z nimi tatusiowie i babcie ;)

Ta pieluszka również jest uszyta z nieprzemakalnej tkaniny zewnętrznej, przy czym w środku na stałe wszyta jest warstwa materiału bezpośrednio przylegająca do ciała dziecka. W środek wkładamy wkład chłonny. 

Materiał wewnętrzny to bawełna, mikropolar lub coolmax, czyli tkaniny, które bezpiecznie mogą dotykać skóry dziecka. Kieszonkę z bawełną wybierz jeśli zależy ci na naturalnych materiałach (pamiętaj jednak, że wtedy dziecko będzie odczuwało wilgoć). Kieszonkę z mikropolarem - aby twój maluszek miał sucho. Coolmax to rozwiązanie pośrednie - troszkę czuć w nim wilgoć, a jego zaletą jest szybki czas schnięcia i dobra przepuszczalność powietrza.

 W pieluszce z kieszonką możesz umieścić jeden lub dwa wkłady (na noc lub długi spacer). 

Kieszonki, tak jak otulacze, mogą być zapinane na rzepy lub na napy. Nasze kieszonki jednorozmiarowe rosną razem z dzieckiem: za pomocą dodatkowych napów z przodu pieluszek można regulować ich wielkość, dzięki czemu pasują na dzieci od ok. 5 do 15kg. W naszym sklepie znajdziesz jednak także kieszonki dla noworodków.

 

Pieluszka tetrowa + otulacz

Wbrew pozorom, pieluszki tetrowe jeszcze nie odeszły do lamusa. Jest to z pewnością rozwiązanie najtańsze, ale też wymagające najwięcej sprytu! Założenie pieluszki tetrowej jest jeszcze względnie łatwe w przypadku noworodka, ale już 8-miesięczne dziecko zrobi wszystko, by przekręcić się na bok albo usiąść. Dużą zaletą pieluszek składanych jest ich szybkie schnięcie. Jeśli chciałybyście spróbować tego rozwiązania, koniecznie zaopatrzcie się w klamerkę Snappi. Kosztuje zaledwie kilka złotych i pozwala w całkowicie bezpieczny dla dziecka sposób zapiąć pieluszkę – nie musimy się już bać ukłucia agrafką.

Pieluszka tetrowa założona na pupę naszego malucha oczywiście przemaka. Żeby chronić ubranka oraz otoczenie przed zabrudzeniem, konieczny będzie jeszcze otulacz, o którym pisaliśmy wcześniej

 

Prefold + otulacz

Alternatywą dla pieluszek składanych są prefoldy, czyli wkłady w kształcie prostokąta, które składa się na trzy, co znacznie przyspiesza zakładanie pieluszki. W Pupusie znajdziecie prefoldy bambusowo-bawełniane.

 

Formowanka + otulacz

Popularnym rozwiązaniem są także tzw. formowanki. Są one uszyte w całości z materiału chłonnego. Nazywają się tak, ponieważ są już odpowiednio uformowane, nie trzeba ich składać – wystarczy zapiąć na napy. Pupusowe formowanki mają wszyty wewnątrz dodatkowy "język" zwiększający chłonność. 

Formowanka jest bardziej chłonna od wkładu. Przydaje się na noc, na dłuższe wyjście czy podróż samochodem. 

Do formowanki także będziesz potrzebować otulacza, choć w gorące dni maluszek może biegać w samej formowance, a noworodki mogą w samej formowance leżeć na nieprzemakalnej macie.

AIO

Czyli pieluszka all-in-one: wszystko w jednym. Jest to pieluszka, w której wkłady chłonne są wszyte. Nie trzeba więc nic dodawać, dobierać wkładów. Wystarczy wybrać rozmiar - i gotowe. 

Wkłady w AIO są wszyte tylko z jednej strony, aby szybciej schły. 

Z naszego pupusowego AIO jesteśmy bardzo dumni! Jest mięciutkie, szczelne, zgrabne i bardzo chłonne. 

 

Idziemy na zakupy…

 

Teraz, kiedy już wiecie, w jakich rodzajach pieluszek możecie wybierać, trzeba jeszcze odpowiedzieć na pytanie: ile sztuk kupić?

24 – to przeciętna liczba „zmian”, jakich będziesz potrzebować, jeśli chcesz prać pieluszki razem z innymi ubrankami. Jeśli masz noworodka, może okazać się, że przez pierwsze dwa miesiące będzie potrzeba więcej pieluszek. Starszemu wystarczy 6 pieluszek na dobę. Dlatego 24 jest liczbą orientacyjną, ale sama najlepiej wiesz, ile pieluszek na dobę zużywa twoje dziecko.

Jeśli zdecydujesz się na otulacz, powinny wystarczyć ci 4 sztuki. Do tego będziesz potrzebować właśnie 24 „zmian” pieluszek, czyli 24 formowanki, 24 wkłady lub 24 grube pieluszki tetrowe (albo 48 cienkich).

Pieluszek-kieszonek możesz kupić trochę mniej, np. 20, za to zaopatrz się w więcej wkładów. Zrób tak, ponieważ kieszonki schną znacznie szybciej od wkładów.

 

Czy artykuł rozwiał Twoje wątpliwości? Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, napisz lub zadzwoń do nas.

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Wkład mikrofibra + mikropolar

Wkład mikrofibra + mikropolar

11,00 PLN brutto220 pkt.
Wkład bambus + mikropolar

Wkład bambus + mikropolar

14,00 PLN brutto280 pkt.
Otulacz z lamówką - OWADY OS 7-16kg

Otulacz z lamówką - OWADY OS 7-16kg

52,00 PLN brutto1040 pkt.
Pieluszka AIO (all in one) KOLIBRY

Pieluszka AIO (all in one) KOLIBRY

75,00 PLN brutto1500 pkt.
Pieluszka AIO (all in one) DJ Bobo

Pieluszka AIO (all in one) DJ Bobo

75,00 PLN brutto1500 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 1215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Bardzo szybka, profesjonalna obsługa, podpaski bardzo dobrej jakości i miłe dla oka. Polecam! :)
2024-06-18
Wszystko super! Można się bez problemu dogadać jeśli jest taka potrzeba :)
pixel