Darmowa dostawa od 190,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kilka słów o tetrze

2015-06-26
Kilka słów o tetrze

Pieluszka tetrowa nawet jeśli nie będzie używana jako pieluszka wielorazowa jest produktem pierwszej potrzeby, powinna znajdować się w każdej wyprawce niemowlęcej. Tetra ma ogromne możliwości zastosowania – służy jako myjka, ręcznik do osuszania buzi maluszka, w nią zawijamy dziecko wkładane do wanienki i często też nią wycieramy dziecko po kapieli. Jednocześnie jest osłonką przeciwsłoneczną w wózku i samochodzie, podkładem do przewijania, kocykiem okrywającym maluszka w upalne dni, a nawet moskitierą. A co najważniejsze, z naszego punktu widzenia, tetra jest także wkładem lub rodzajem pieluszki wielorazowej. 

Czym jest tetra? To tkanina bawełniana lub bawełniana z domieszką np. bambusa, o dużej gramaturze, co ma zapewnić dużą chłonność. Jej cechą charakterystyczną jest splot w kwadraty, mniejsze lub większe, ta wielkość zależy od gramatury tetry. Naturalne włókna, z których tetra jest wykonana sprawiają, że nie wywołuje podrażnień, jest delikatna dla skóry dziecka i znakomicie przepuszcza powietrze. Dzięki tetrze skóra dziecka jest zdrowa, a maluszek ma cienki i bardzo chłonny wkład w pieluszce.

Tetra występuje w kilku rozmiarach, najbardziej popularne to  50x50 cm, 60x60 cm, 70x70 cm, 80×80 cm lub prostokąt 60×80 cm. Ponadto tetra występuje w wielu gramaturach, a gramatura wpływa na chłonność tetry. Gramaturę tetry można ustalić patrząc na sposób jej szycia – tetra o gramaturze 140 ma większe kwadraty, o gramaturze 110 mam je mniejsze. Intuicyjnie od razu zgadniemy, że tetra o większej gramaturze chłonie więcej wilgoci niż tetra z mniejszą gramaturą. 

 

Bardzo lubię tetrę ponieważ może być z powodzeniem stosowana już u noworodków - tetra 50x50 cm lub 60x60 cm. Co więcej jest jednym z najlepszych rozwiązań, jakie proponujemy rodzicom takich maluszków. Po pierwsze odpowiednio złożona tetra jest cienka, tym samym dziecku jest wygodniej. Tetra jest przy tym niezwykle chłonna i szybko schnie. Z racji tego, że tetra to przede wszystkim bawełna, nie powinna ona podrażniać bardzo delikatnej skóry noworodków.


Możemy skompletować wyprawkę pieluszkową składającą się np. z 3 lub 4 otulaczy, około 30 pieluszek tetrowych, kilku klamerek Snappi, papierków, proszku do prania oraz wiadra. Dzięki tetrze nasze pieluszkowanie wielorazowe może okazać się bardzo ekonomiczne. Pamiętajmy jednak o tym, że tetra równomiernie i szybko chłonie wilgoć ale ma ona bezpośredni kontakt ze skórą maluszka. Dzieci szybko czują nie tylko wilgoć ale też i zimno. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań może to być zaleta lub wada. Zaletą jest szybsze nabycie umiejętności korzystania z nocnika, wadą konieczność częstszej zmiany pieluszki niż w przypadku użycia kieszonki lub otulacza z wkładem mikrofibrowym lub bambusowym obszytym choćby jednostronnie mikropolarem. Żeby dziecko korzystające z tetry nie odczuwało za bardzo wilgoci, polecamy używanie papierków jednorazowych lub wkładek Sucha Pupa.

Nasi rodzice źle wspominają tetrę, straszą nas uciążliwością użytkowania, jednakże nasze korzystanie z tetry znacznie odbiega od tego, z czym mieli do czynienia rodzice, gdy my byliśmy małymi dziećmi.

Po pierwsze tetry nie musimy już gotować, prać we Frani, w mydlinach, w trudzie i znoju suszyć. Obecnie tetrę możemy prać z dodatkiem proszku antybakteryjnego Nappy Fresh już w 30 stopniach. Możemy ją prać także w 60 stopniach, na pewno to nie zaszkodzi, a nam i naszym rodzicom poprawi samopoczucie i zwiększy zaufanie co do wiary w higienę pieluszki. Pranie tetry w 90 stopniach jest dozwolone (np. po pobycie w szpitalu), lecz niezalecane, gdyż jest po prostu nieekologiczne. Do wybicia bakterii kałowych wystarczy temp  prania 60 stopni utrzymana przez min. 20 min lub pranie z odkażaczem. Tetra znakomicie się pierze i błyskawicznie schnie. Tetrę można suszyć w suszarce bębnowej, lecz może ona wtedy się nieco skurczyć.

Po drugie tetry nie musimy prasować. Naprawdę! Co więcej, nie powinniśmy tego robić, ponieważ wyprasowane włókna tetry stają się mniej puchate i tym samym mniej chłonne. Przed laty tetra była prasowana z różnych względów, uważano m.in., że w ten sposób usuwane są z pieluszki bakterie i grzyby. Dodatkowo mamy małych dzieci prasowały tetrę z obawy o komfort jej używania.

Po trzecie tetrę możemy stosować w pieluszkach na dwa sposoby – możemy składać ją w prostokąt i używać zarówno w kieszonce jak i otulaczu jak zwykłą wkładkę lub możemy złożyć ją w trójkąt, a następnie zapiąć podobnie jak formowankę za pomocą klamerki Snappi. Dokładnie tak, jak na zdjęciu poniżej.

 

 

Proponujemy składanie tetry jak majteczek, szczególnie gdy potrzebujemy wkładu o zwiększonej chłonności. Używamy do tego dwóch pieluszek tetrowych, np. do przygotowania trójkąta pieluszki 80 x 80 cm, a do złożenia drugiej pieluszki w prostokąt np. tetry 60 x 80 cm. Do stosowania takich tetrowych majteczek, złożonych z dwóch pieluszek tetrowych będziemy potrzebowali klamerki Snappi oraz otulacza.

Jeśli latem mamy bardzo wysoką temperaturę lub dziecko cierpi na silne odparzenie polecamy zakładanie dziecku wyłącznie złożonej tetry, już bez otulacza. Skóra dziecka jest wówczas znakomicie wentylowana i bardzo szybko się goi. Znakomicie sprawdza się do takiego pieluszkowania nieprzemakalny podkład do przewijania, który będzie chronił łóżeczko i wózek.

Tutaj możecie obejrzeć nasz filmik jak złożyć tetrę na 2 sposoby- samolot i latawiec:




tutaj - jak spiąć tetrę na dziecku i założyć otulacz:








Jak przygotować do założenia pieluszkę składaną na kształt majteczek, z dwóch kawałków tetry?

1. Tetrę 80 cmx 80 cm zaginamy dwukrotnie wzdłuż jednej krawędzi (zagięcie ma szerokość około 10 cm)

2. Powtarzamy to zagięcie z drugiej strony.

3. Na tak przygotowanej pieluszce tetrowej kładziemy drugą pieluszkę, złożoną w prostokąt (wielkość pieluszki uzależniona jest od naszych potrzeb, może to być zarówno pieluszka 80×80 cm jak i 60×80 cm).

4. Składamy pieluszki w trójkąt.

5. Na pieluszce kładziemy dziecko i zapinamy pieluszkę najpierw zawijając ją między nóżkami, następnie zawijając jej boki.

6. Spinamy pieluszkę tetrową klamerką Snappi.

7. Zakładamy dziecku otulacz.

 

 

 

Ważną umiejętnością dla stosujących w pieluszkowaniu wielorazowym tetrę jest umiejętność zapinania klamerki Snappi. Jest ona wykonana w taki sposób, aby spiąć i dobrze utrzymać na miejscu trzy nachodzące na siebie warstwy. Ząbki klamerki są bezpieczne dla dziecka, idą niemalże w poziomie, nie mają kontaktu ze skórą maluszka. Jeśli używamy cieńszych pieluszek i obawiamy się o bezpieczeństwo maluszka, możemy wywinąć ząbki klamerki ponad warstwę miękkiego tworzywa, wówczas złapią mniejszą ilość materiału. O klamerce jeszcze będziemy tu pisać, dzisiejszy wpis w całości chcemy poświęcić niedocenionej, naszym zdaniem, tetrze.

 


 

 

A my na koniec prosimy Was o podzielenie się doświadczeniem z tetrą. Czy lubicie ją? Jak ją stosujecie?

Czy znacie może inne sposoby jej składania? Lepsze, szybsze lub Waszym zdaniem wygodniejsze.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2015

Polecane

Pieluszka tetrowa GRUBA, 80x80cm

Pieluszka tetrowa GRUBA, 80x80cm

6,50 PLN brutto130 pkt.
Pieluszka tetrowa GRUBA, 50x50cm

Pieluszka tetrowa GRUBA, 50x50cm

4,90 PLN brutto98 pkt.
Pieluszka tetrowa GRUBA, 60x60cm

Pieluszka tetrowa GRUBA, 60x60cm

5,20 PLN brutto104 pkt.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 1240 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-09
Sprawna obsługa, bardzo dobre produkty, porządny materiał i przejazny dla dziecka
2024-08-22
Produkt zgodnie z opisem
pixel