Darmowa dostawa od 190,00 PLN

Nietrzymanie moczu

2022-05-19
Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy bardzo wielu kobiet, ale nie mówi się o nim za dużo. Jest równie często pomijany przez lekarzy ginekologów, a może to same kobiety wstydzą się o tym mówić? W każdym razie - musimy sobie z tym jakoś radzić :D 

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może wystąpić, gdy mięśnie pęcherza nagle się napinają, a mięśnie zwieracza nie są wystarczająco silne, aby zacisnąć cewkę moczową. Powoduje to nagłą, silną potrzebę oddania moczu, której możesz nie być w stanie kontrolować. Ucisk wywołany śmiechem, kichaniem lub ćwiczeniami fizycznymi może powodować wyciek moczu. Nietrzymanie moczu może również wystąpić, jeśli występuje problem z nerwami kontrolującymi mięśnie pęcherza i cewkę moczową. Nietrzymanie moczu może oznaczać, że wycieka tylko niewielka ilość moczu lub wydalasz dużo moczu na raz.

Kogo dotyczy nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu dotyka dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ ciąża, poród i menopauza wpływają na pęcherz, cewkę moczową i inne mięśnie podtrzymujące te narządy.

Nietrzymanie moczu może przytrafić się kobietom w każdym wieku, ale częściej występuje u starszych kobiet. Jest to prawdopodobnie spowodowane zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy. Więcej niż 4 na 10 kobiet w wieku 65 lat i starszych ma nietrzymanie moczu.

 

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

Dwa najczęstsze rodzaje nietrzymania moczu u kobiet to:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu. To najczęstszy rodzaj nietrzymania moczu, zwłaszcza wśród młodszych kobiet. Wysiłkowe nietrzymanie moczu ma miejsce, gdy występuje ucisk na pęcherz. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może wystąpić, gdy słabe mięśnie dna miednicy wywierają nacisk na pęcherz i cewkę moczową, powodując ich cięższą pracę. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu codzienne czynności, które wykorzystują mięśnie dna miednicy, takie jak kaszel, kichanie lub śmiech, mogą spowodować wyciek moczu. Nagłe ruchy i aktywność fizyczna mogą również powodować wyciek moczu.
  • Naglące nietrzymanie moczu. W przypadku nietrzymania moczu z parcia, wyciek moczu zwykle następuje po silnym, nagłym parciu na mocz i przed udaniem się do łazienki. Niektóre kobiety z naglącym nietrzymaniem moczu są w stanie dotrzeć do łazienki na czas, ale odczuwają potrzebę oddania moczu więcej niż osiem razy dziennie. Nie oddają też dużo moczu po dotarciu do łazienki. Nietrzymanie moczu z parcia jest czasami nazywane „pęcherzem nadaktywnym”. Nietrzymanie moczu z parcia jest częstsze u starszych kobiet. Może się zdarzyć, gdy się tego nie spodziewasz, na przykład podczas snu, po wypiciu wody lub gdy słyszysz lub dotykasz bieżącej wody.

Wiele kobiet z nietrzymaniem moczu ma zarówno wysiłkowe, jak i naglące nietrzymanie moczu. Nazywa się to „mieszanym” nietrzymaniem moczu.

Co powoduje problemy z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu jest zwykle spowodowane problemami z mięśniami i nerwami, które pomagają pęcherzowi zatrzymywać lub oddawać mocz. Niektóre zdarzenia zdrowotne charakterystyczne dla kobiet, takie jak ciąża, poród i menopauza, mogą powodować problemy z tymi mięśniami i nerwami.

Inne przyczyny nietrzymania moczu to:

  • Nadwaga. Nadwaga wywiera nacisk na pęcherz, co z czasem może osłabiać mięśnie. Słaby pęcherz nie może pomieścić tyle moczu.
  • Zaparcia. Problemy z kontrolą pęcherza mogą wystąpić u osób z długotrwałymi (przewlekłymi) zaparciami. Zaparcie lub wysiłek w celu wypróżnienia może powodować stres lub nacisk na pęcherz i mięśnie dna miednicy. To osłabia mięśnie i może powodować nietrzymanie moczu lub wycieki.
  • Uszkodzenie nerwów. Uszkodzone nerwy mogą wysyłać sygnały do ​​pęcherza w niewłaściwym czasie lub wcale. Poród i problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca i stwardnienie rozsiane, mogą powodować uszkodzenie nerwów w pęcherzu moczowym, cewce moczowej lub mięśniach dna miednicy.
  • Chirurgia. Każda operacja obejmująca narządy rozrodcze kobiety, taka jak histerektomia, może uszkodzić podtrzymujące mięśnie dna miednicy, zwłaszcza w przypadku usunięcia macicy. Jeśli mięśnie dna miednicy są uszkodzone, mięśnie pęcherza u kobiety mogą nie działać tak, jak powinny. Może to powodować nietrzymanie moczu.

Czasami nietrzymanie moczu trwa tylko przez krótki czas i zdarza się z innych przyczyn, m.in.:

  • Niektóre leki. Nietrzymanie moczu może być skutkiem ubocznym leków o działaniu moczopędnym. Nietrzymanie moczu często ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania leku.
  • Kofeina. Napoje z kofeiną mogą powodować szybkie wypełnienie pęcherza, co może spowodować wyciek moczu. Badania sugerują, że kobiety, które wypijają więcej niż dwie filiżanki napojów zawierających kofeinę dziennie, mogą być bardziej narażone na problemy z nietrzymaniem moczu. Ograniczenie kofeiny może pomóc w nietrzymaniu moczu ze względu na mniejsze obciążenie pęcherza.
  • Infekcja. Infekcje dróg moczowych i pęcherza moczowego mogą powodować krótkotrwałe nietrzymanie moczu. Kontrola pęcherza często powraca, gdy infekcja ustępuje.

Z jakim lekarzem się skontaktować w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu?

Możesz umówić się na wizytę u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub u ginekologa. Twój lekarz będzie współpracować z Tobą w leczeniu nietrzymania moczu lub skierują Cię do specjalisty, jeśli potrzebujesz innego leczenia.

Specjalistą może być urolog, który leczy problemy z moczem zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, lub uroginekolog, który posiada specjalne przeszkolenie w zakresie żeńskiego układu moczowego. Możesz również potrzebować specjalisty od dna miednicy, fizjoterapeuty, który będzie pracował z tobą, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy, które wspierają drogi moczowe.

Jak leczy się nietrzymanie moczu?

Ty i Twój lekarz l będziecie współpracować, aby stworzyć plan leczenia. Możesz zacząć od ćwiczeń mięśni Kegla, które możesz wykonywać sam/sama w domu. Jeśli te ćwiczenia nie pomogą, lekarz lub pielęgniarka mogą zalecić inne metody leczenia w zależności od tego, czy masz wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu lub jedno i drugie.

Bądź cierpliwy w oczekiwaniu na efekty leczenia - pierwsze możesz zobaczyć nawet dopiero po miesiącu ćwiczeń.

Co można zrobić samodzielnie aby zmniejszyć nietrzymanie moczu?

Twój lekarz lub pielęgniarka mogą zasugerować Ci kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby pomóc w leczeniu nietrzymania moczu. Niektórzy ludzie nie sądzą, że tak proste czynności mogą leczyć nietrzymanie moczu. Jednak w przypadku wielu kobiet te kroki sprawiają, że nietrzymanie moczu całkowicie ustępuje lub zmniejsza się wyciek moczu. To możesz zrobić sam/sama:

  • Wykonywanie ćwiczeń Kegla. Jeśli masz wysiłkowe nietrzymanie moczu, pomocne mogą być ćwiczenia Kegla wzmacniające mięśnie dna miednicy. Niektóre kobiety mają objawy ze strony układu moczowego, ponieważ mięśnie dna miednicy są zawsze napięte. W takiej sytuacji ćwiczenia Kegla nie pomogą w objawach ze strony układu moczowego i mogą powodować więcej problemów. Przed wykonaniem ćwiczeń Kegla porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką na temat objawów ze strony układu moczowego.
  • Trening pęcherza. Możesz pomóc sobie w kontroli pęcherza , chodząc do łazienki o określonych godzinach. Zacznij od śledzenia, jak często codziennie chodzisz do łazienki, notuj godziny. Następnie wydłużaj czas pójścia do toalety o 15 minut. Za każdym razem oddawaj mocz, nawet jeśli nie masz ochoty iść. Stopniowo wydłużając czas między wizytami, pęcherz uczy się zatrzymywać więcej moczu, zanim zasygnalizuje ponowną potrzebę.
  • Utrata wagi. Dodatkowa waga wywiera większy nacisk na pęcherz i pobliskie mięśnie, co może prowadzić do problemów z kontrolą pęcherza. Jeśli masz nadwagę, Twój lekarz lub pielęgniarka mogą pomóc Ci opracować plan odchudzania poprzez wybór zdrowej żywności i regularną aktywność fizyczną. Twój lekarz lub pielęgniarka mogą skierować Cię do dietetyka lub fizjoterapeuty, aby opracować plan zdrowego odżywiania i ćwiczeń.
  • Zmiana nawyków żywieniowych. Napoje z kofeiną, napoje gazowane lub alkohol mogą pogorszyć wyciek z pęcherza lub nietrzymanie moczu. Twój lekarz może zasugerować, abyś na jakiś czas przestał pić te napoje, aby sprawdzić, czy to pomoże.
  • Rzucanie palenia. Palenie może pogorszyć wiele problemów zdrowotnych, w tym nietrzymanie moczu.
  • Leczenie zaparć. Twój lekarz może zalecić spożywanie większej ilości błonnika, ponieważ zaparcia mogą pogorszyć nietrzymanie moczu. Spożywanie pokarmów z dużą ilością błonnika może zmniejszyć zaparcia.

Aby pomóc sobie w codziennej aktywności, kup specjalne podpaski na nietrzymanie moczu - my oczywiście polecamy te wielorazowe, dzięki którym zaoszczędzisz wiele pieniędzy!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 1255 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-12
Sprawna wymiana rozmiaru na mniejszy. Dziękuję i polecam!
2024-08-29
Produkt spełnia swoją funkcję w 100%
pixel