OLEJEK GERANIOWY
Otrzymywany z roślin rodzaju Pelargonum, w aromatoterapii zastosowanie ma olejek z Pelargonum graveolens.
Olejek eteryczny geraniowy ma działanie:
- antyseptyczne (przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe)
- uspokajające
- tonizujące
- regulujące krążenie krwi i gospodarkę wodną organizmu.
Olejek geraniowy ze względu na swoje działanie antyseptyczne stosuje się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych – przy przeziębieniach, kaszlu, katarze, a także grypie. Można zastosować go do kominka aromatycznego, inhalacji, kąpieli i masażu. W przypadku infekcji ucha – zaleca się przyłożenie do otworu usznego watki z 1-3 kropli olejku geraniowego.
Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe ma zastosowanie również w zwalczaniu trądziku, infekcjach skóry, egzemach, opryszczce i innych. Stosuje się go głównie w postaci kompresów. Olejek geraniowy ma zastosowanie w zwalczaniu cellulitu, zaburzeniach w krążeniu krwi i w menstruacji. Stosuje się do masażu.
Działa łagodnie moczopędnie.
Działanie tonizujące i uspokajające sprzyja równoważeniu napięcia nerwowego, wahania nastrojów, stanów depresyjnych, lękowych, związanych z nim zaburzeń seksualnych. Olejek geraniowy łagodzi również objawy menopauzy takie jak stany depresyjne, poddawanie się emocjom, uderzeniom gorąca i krwi. W tym wypadku głównie wykorzystuje się go do inhalacji, kąpieli i masażu.
Ma również zastosowanie do zwalczania wszy.
Przeciwwskazania
Ze względu na stymulację estrogenu nie zaleca się go stosować przy jednoczesnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.