Sposoby na odpieluchowanie dziecka
Sposoby na odpieluchowanie dziecka
Czy istnieją uniwersalne sposoby na odpieluchowanie dziecka? Jako mama dwójki dzieci, dodam – dzieci odpieluchowanych – uważam, że nie. Mówię to z własnego doświadczenia, ale i po rozmowach z innymi rodzicami. Mimo, że nie ma jednej złotej metody, to jednak są pewne sposoby pomocy dziecku przy odpieluchowaniu.
Sposoby na odpieluchowanie dziecka
-
Oswajaj z nocnikiem i toaletą
Sposoby na odpieluchowanie dziecka – ich omawianie zaczniemy od czego prostego. W naszym domu nocnik pojawił się sporo wcześniej, niż przystąpiliśmy do odpieluchowania. Dłuższy czas sobie stał, na widoku. Kiedy moje pierwsze dziecko zaczęło siadać – było zachęcane do siadania na nocnik. Nigdy nie mieliśmy problemu ze strachem przed nocnikiem czy z nocnikowym buntem. Druga sprawa – to oswajanie z toaletą. Dzieci są ciekawe i chcą wiedzieć, co robią dorośli. Oczywiście – każdy w swoim zakresie powinien ocenić, co chce robić przed dzieckiem. Warto jest choćby pokazać dziecku – jak „działa” toaleta (spuszczanie wody to coś niemal fascynującego). Myślę, że w przypadku niektórych maluchów akceleratorem korzystania z toalety będzie chęć robienia tego, co mama i tata. Lub starsze rodzeństwo, co zaobserwowałam po moim młodszym dziecku, które o wiele szybciej siadło na toaletę, nie chcąc korzystać z nocnika, poprzez wzorowanie się na bracie.
-
Książeczki o toalecie
Fachowa, dziecięca literatura w naszym wypadku była bardzo pomocna. Przygotowując maluchy do odpieluchowania sięgaliśmy po książeczki dla dzieci poruszające ten temat. Wg mnie książeczki z obrazkami i prostym tekstem bardzo przemawiają do dzieci. Ponadto – pomagają nam dorosłym znaleźć odpowiedni język, aby dzieciom wytłumaczyć, co i jak.
-
Pokaż dziecku jak wygodnie funkcjonuje się bez pieluchy
Do momentu, w którym nie zdejmie się dziecku pieluchy – nawet na chwilę, ono nie ma porównania – jak wygodnie chodzi się bez pieluchy między nogami. W wieku dwóch lat (wydaje mi się, że większość osób właśnie w tym momencie pomaga dziecku rezygnować z pieluchy) – dzieci naprawdę doceniają możliwość swobodnej zabawy i wygody poruszania się. Jak dla mnie skuteczny sposób na odpieluchowanie kryje się właśnie w zdjęciu pieluchy i danie dziecku zaznania wygody korzystania z majtek.
-
Zdejmij dziecku pieluchę, by poczuło, co się z nim dzieje.
Jak mówię – korzystam z własnych doświadczeń. Przyznam, że w okolicach drugich urodzin w przypadku obu chłopaków – zdejmowaliśmy pieluchy. Jak dla mnie to był sposób, by dzieci zorientowały się, kiedy bezwiednie sikają. Bo – o ile umiały korzystać z nocnika czy toalety, a niekiedy nawet informowały, że im się chce, to dopiero – odłożenie na bok pieluch sprawiało, że orientowały się, że sikają. Zdjęcie pieluchy to trudny czas dla rodzica. Warto mieć przygotowanego mopa i pokaźną ilość spodenek i majtek. Jednak kilka dni wystarcza, by sytuacja się unormowała.
-
Pobaw się z dzieckiem w korzystanie z toalety i nocnika
Moje starsze dziecko miało czas, kiedy intensywnie opiekowało się lalką. Tę lalkę sadzaliśmy na nocniku, i pomagaliśmy jej we wszelkich toaletowych czynnościach. Czy to pomaga w odpieluchowaniu? Trudno powiedzieć, ale na pewno oswaja dziecko z nocnikiem i toaletą.
-
Skorzystaj z majtek treningowych
Majtki treningowe to wygodna rzecz dla tych rodziców, którzy nie chcą nieustannie wycierać podłogi. Pupusowe majtki treningowe posiadają warstwę chłonną, która wchłania wilgoć, ale jednocześnie nie są tak grube jak pieluchy. W środku majtki robią się mokre, więc dzieci mają mokro – czyli uczą się konsekwencji niekontrolowanego siusiania.
-
Nie pospieszaj
Warto na koniec dodać, że nie należy dzieci pospieszać w kwestiach nocnikowo-toaletowych. Odniosę się tu do mojego doświadczenia. Kiedy urodził się nasz drugi synek, żyłam w błogim przekonaniu, że kwestia odpieluchowania to będzie pikuś i nastąpi bez mojego udziału. Miałam przeświadczenie, że w związku z obserwacją starszego brata młodszy odpieluchuje się sam. Niestety- tak się nie stało. Obserwacja obserwacją – to dało małemu bardzo mocne podstawy teoretyczne, ale nie szło to w parze z praktyką. Po prostu – musiał nadejść jego czas. I nadszedł. I myślę, że da każdego dziecka przychodzi w jego wyjątkowym czasie.