Czy można ćwiczyć jogę w ciąży?
Wiele dziewczyn szuka odpowiedzi na pytanie: czy można ćwiczyć jogę w ciąży. W czasie ciąży kobieta w wyjątkowy i szczególny sposób zwraca się ku sobie. To właśnie jej wnętrze staje się pierwszym domem dla nowo poczętego dziecka. W ciąży rośnie wrażliwość kobiety na to co odczuwa, co robi, ale i na to – co może robić. Szereg dziewczyn w czasie ciąży chce pozostać aktywna, mając świadomość jak ruch korzystnie wpływa nie tylko na jej ciało, ale i na rozwój dziecka. Nie dziwi więc zainteresowanie jogą w ciąży.
Jestem nauczycielem jogi. Uczę również jogi w ciąży i moja odpowiedź na ww. pytanie brzmi: tak – można ćwiczyć jogę w ciąży. Sama w czasie moich dwóch ciąż z powodzeniem praktykowałam jogę. Jednak warto wiedzieć, że są pewne obostrzenia, które ograniczają i/lub wykluczają możliwość praktyki jogi w ciąży.
Ćwiczenie jogi w ciąży a zdanie lekarza
Uważam, że warto skonsultować ćwiczenie jogi z lekarzem. W większości przypadków ruch jest jak najbardziej wskazany w ciąży i nie ma co do tego przeciwwskazań. Są jednak wypadki, kiedy lekarz może tego zabronić, a jako – że to on czuwa nad przebiegiem ciąży – warto liczyć się z jego zdaniem.
Czy można ćwiczyć jogę w ciąży w I trymestrze?
I trymestr to szczególny czas ciąży. Czas intensywnych zmian w ciele. Jeżeli kobieta ćwiczyła wcześniej jogę, lub dyscyplinę sportową, która uwrażliwiła ją na sygnały płynące z ciała, to praktyka jogi (lub jej kontynuacja) jest jak najbardziej możliwa i wskazana. Nie jest to jednak dobry czas na rozpoczynanie nauki ćwiczenia jogi.
Czy można ćwiczyć jogę w ciąży zaawansowanej?
Ćwiczenie jogi w II i III trymestrze
Jeżeli kobieta nigdy nie miała do czynienia z jogą, a chce zacząć ją ćwiczyć w ciąży, to II trymestr jest bardzo dobrym czasem na rozpoczęcie nauki. Zwykle to właśnie w II trymestrze kobiety mają dużo siły, a nieprzyjemne objawy I trymestru się kończą. Warto znaleźć w swojej okolicy zajęcia dla kobiet w ciąży – często są w ofercie szkół rodzenia i szkół jogi, lub poszukać nauczyciela, który poprowadzi z kobietą indywidualne zajęcia dla kobiet w ciąży. Odradzam natomiast samodzielne ćwiczenie jogi w ciąży, kiedy nigdy wcześniej nie ćwiczyło się jogi.
Dobrze mieć na uwadze, że w ciąży działa relaksyna, która może ułatwiać wykonywanie niektórych pozycji. Jednak rozluźnienie w stawach, które następuje może sprzyjać ich nadwyrężeniu w czasie ćwiczeń. Nigdy nie należy wykonywać ćwiczeń intensywnie i na 100 procent. Z moich doświadczeń wynika, że „mniej znaczy więcej”, i praktyka jogi na 30 – 40 % możliwości przynosi zdecydowanie lepsze i głębsze efekty. A przede wszystkim – jest bezpieczna.
Na co warto zwrócić uwagę przy praktyce jogi w ciąży
Praktyka w ciąży będzie się bardzo zmieniać. Coś, co będzie proste na jej początku, pod koniec może być bardzo trudne. Warto siebie obserwować, ćwiczyć ze spokojnym świadomym oddechem. Warto pamiętać, że zawsze można przerwać ćwiczenia, aby odpocząć.
Niewskazane jest napinanie mięśni prostych brzucha. Należy unikać ćwiczeń aktywujących te mięśnie. Nie należy również wykonywać pozycji w leżeniu na brzuchu.
Wszelkie skręty powinny być wykonywane w sposób łagodny, subtelny, a ich zakres ograniczać się do skrętów góry ciała.
Zamiast skoków należy wykonywać vinyasy (sekwencje np. powitanie słońca) z przechodzeniem do poszczególnych pozycji.
Jeżeli kobieta w ciąży nigdy nie wykonywała pozycji odwróconych (stanie na głowie, świeca, stanie na rękach i przedramionach) to ciąża nie jest dobrym czasem na naukę tych wymagających asan. Natomiast, jeżeli kobieta ćwiczyła wcześniej pozycje odwrócone to bezpiecznie można je wykonywać do około 6 miesiąca (ale warto robić to pod kontrolą zaufanego nauczyciela).