Czy używanie pieluszek wielorazowych się opłaca?

2017-08-25
Czy używanie pieluszek wielorazowych się opłaca?

Pojawienie się nowego członka rodziny to niewątpliwie szczęście i radość. Wzruszenie, czasem troski – innymi słowy: emocje. Z bardziej pragmatycznego punktu widzenia – to również koszty. Koszty, które ponosi się długo. Nie dziwi, że świadomi wydatków rodzice szukają możliwości oszczędzania. Nie tyle na dziecku – co raczej ograniczenia codziennych kosztów. Z jednej strony wybieramy rzeczy używane: czy to dostając je „w rodzinie”, czy po prostu kupując. Z drugiej – szukamy produktów wielorazowych. I właśnie na temat ekonomii związanej z używaniem pieluszek wielorazowych będzie mowa.

 

Postaram się odpowiedzieć na pytanie: Czy używanie pieluszek wielorazowych się opłaca? Czy faktycznie sięgnięcie po pieluszki wielorazowe może przynieść realne – i podkreślmy to jeszcze raz – realne oszczędności, czyli kwoty nie rzędu kilku złotych, ale kilkuset albo nawet kilku tysięcy.

 

Popatrzmy na cały okres pieluchowania, czyli od 0 – 2 lat.

Ceny pieluszek wielorazowych zaczerpnięte są ze sklepu pupus.pl, bez uwzględnienia kosztu ewentualnych rabatów i promocji.


Ile pieluszek zużywa dziecko?

W miarę wzrostu dzieci zużywają coraz mniej pieluszek na dzień. Często w okolicach drugiego roku życia zaczynają korzystać z nocnika, co w efekcie – ogranicza stosowanie pieluch. Możemy czas z pieluszką na pupie podzielić na 3 główne okresy:

  1. pieluchowanie intensywne – w wieku 0-3 miesięcy
  2. pieluchowanie średnio intensywne – wiek 3-12 miesięcy
  3. pieluchowanie umiarkowane: 1-2 lat

Oczywiście – wiek 2 lata jest bardzo umowny. Są dzieci, które odpieluchowują się wcześniej, i te które później. Przy czym wiek 2 lata to moment kiedy dziecko powinno zacząć panować nad swoją fizjologią. Przyjmijmy ten moment jako graniczny.

Wyliczmy ile pieluszek jednorazowych średnio potrzebujemy na cały okres pieluchowania. Przyjmujemy, że miesiąc ma średnio 30 dni.


Pieluchowanie bardzo intensywne: 14 pieluch/dzień

Ilość pieluch/miesiąc: 14x30=420

Na czas pieluchowania bardzo intensywnego potrzeba 420x3=1260 pieluch.

Pieluchowanie średnio intensywne: 8 pieluch/dzień

Ilość pieluch/miesiąc: 8x30=240

Na czas pieluchowania średnio intensywnego potrzeba 240x9=2160 pieluch.

 

Pieluchowanie umiarkowane: 5 pieluch/dzień

Ilość pieluch/miesiąc: 5x30=150

Na czas pieluchowania umiarkowanego potrzeba 150x12=1800 pieluch.

Suma całego okresu pieluchowania: 1260+2160+1800=5220

Łącznie 1 dziecko potrzebuje ok. 5220 pieluch na cały swój czas pieluchowania. Całkiem sporo przewijań, prawda?

Koszt pieluszek wielorazowych a koszt pieluszek jednorazowych.

Jak  wyliczona ilość pieluszek przedstawia się w kosztach zakupu pieluszek?

A. Pieluchy jednorazowe

Pieluchy jednorazowe – no cóż.. są jednorazowe. Za każdym razem zmieniamy pieluszkę na nową.

Sprawdziłam ceny kilku popularnych pieluszek dostępnych w popularnych sieciach sklepów. Przedstawia się to następująco (pokazuję ceny 1 pieluszki)

Bardzo tania pielucha: 38 gr

Średnio-tania: 66 gr, 70 gr

Droga: 85 gr

Bardzo droga: 1,20 zł

Bardzo, bardzo droga pieluszka (najczęściej są to pieluszki ekologiczne): 1,60 zł

 

Wyliczmy średni koszt pieluszki (nie uwzględniam pieluszki ekologicznej). Średnia cena to 76 gr.

Warto mieć na uwadze, że najtańsze opcje pieluch są dostępne tylko w najmniejszym rozmiarze – pieluchy w rozmiarze 4 czy 5 będą mieć już zdecydowanie wyższy koszt za sztukę.

Średni koszt samych pieluch jednorazowych to: 5220*0,76 PLN=3967 PLN

Gdyby sięgać po same najtańsze pieluchy (i jeszcze kupować je w promocji) – koszt będzie oczywiście mniejszy: 5220*0,40 PLN=2088 PLN.


Czy używanie pieluszek wielorazowych się opłaca?

B. Pieluchy wielorazowe

Najbardziej popularnymi pieluchami wielorazowymi są otulacze i kieszonki. Zwykle w użyciu są mieszane zestawy tych pieluszek. Dla uproszczenia wyliczeń przyjmijmy jednak używanie mono opcji pieluszek: otulaczy lub kieszonek.

 

Czy używanie pieluszek wielorazowych się opłaca? Otulacze


W minimalnej wersji na czas pełne pieluchowanie wystarczą 4 otulacze plus 24 wkłady.

O ile koszt otulaczy jest jeden, o tyle cena wkładów jest bardzo różna: – od tanich pieluszek tetrowych, aż po najdroższe wkłady konopne. Przyjęłam średni koszt wkładów – 11,75 zł.

Koszt:
  • otulacze: 4*39PLN=156 PLN

  • wkłady: 11,75 PLN*24=282,18 PLN

Suma: 438,18 PLN
Jak widać koszt jest zdecydowanie mniejszy niż nawet tania opcja pieluchowania jednorazowego.

Czy używanie pieluszek wielorazowych się opłaca? Kieszonki

Kieszonek potrzeba dużo więcej niż otulaczy. Ja w tym początkowym okresie używałam ok. 20 - 24 na 2 dni. I tyle samo wkładów. Rzecz jasna potem ilosć potrzebnych pieluch zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka. Jednak należy mieć na uwadze, że jest to jednak zakup, który wykonujemy na początku pieluchowania. O ile nie sprzedamy pieluszek na rynku wtórnym, cały czas są one obecne w domu.

Koszt zakupu kieszonek:

 

Koszt:

  • kieszonki: 24*27,90 PLN=669,60 PLN

  • wkłady: 282,18 PLN

Suma: 951,78 PLN

Jak widać – w porównaniu z jednorazówkami oszczędność jest naprawdę duża – między 1000 PLN a nawet 3500 PLN. Co więcej – przy drugim dziecku ta oszczędność rośnie. Dobrze wykonane pieluszki wielorazowe spokojnie mogą posłużyć na cały okres pieluchowania drugiego, a nawet trzeciego dziecka! Warto mieć na uwadze, jak sporo pieniędzy można zaoszczędzić.

Koszty dodatkowe pieluchowania

Zarówno używanie jednorazówek, jak i wielorazówek wymaga od nas dodatkowych kosztów.

Pieluchy jednorazowe - koszty dodatkowe

A. worki na śmieci

Używanie jednorazówek to dodatkowe worki na śmieci. Przyjmijmy, że do worka 35 l wchodzi 15 zużytych pieluszek. Wybieram worki zatrzymujące zapach. Koszt takich worków to 6 zł za 25 sztuk.
1 worek – 15 pieluszek
25 worków – 375 pieluszek
Cały okres pieluchowania: 5220/375= 14 rolek worków
Koszt: 14*6=84 zł
Koszt wywozu śmieci jest stały, więc go nie doliczam.

B. krem do pupy

W większości wypadków, stosując jednorazówki zabezpieczamy pupę smarując ją kremem. Warto mieć na uwadze, że też generuje to koszty (których np. nie ma przy pieluszkach wielorazowych).

Kremów do wyboru jest dużo – wybieram jedne, popularny, polecany np. w zestawach, które otrzymuje się po porodzie.

Krem na pupę: 34 zł/100 g

Zakładam, że na jedno przewiniecie użyję 0,5 g tego kremu. Czyli 1 tubka starcza mi na 200 przewijań.

Na okres pieluchowania potrzeba : 5220/200 = 26 tubek kremu

Koszt kremu: 26 x 34 zł = 884 zł

Uwzględniamy poprawkę, że smarujemy pupę kremem tylko w okresie niemowlęcym (do skończenia pierwszego roku).

3420/200=17 tubek kremu

Koszt kremu w pierwszym roku pieluchowania: 17 x 34 zł = 578 zł

Pieluszki wielorazowe - koszty dodatkowe

Do korzystania z pieluszek wielorazowych dokupimy sobie wiaderko do przechowywania pieluszek (45 zł), ewentualnie woreczek do przenoszenia pieluszek na czas podróży: 19 zł.

Koszt prania pieluszek wielorazowych

Pieluszki wielorazowe wymagają prania. I to niewątpliwie generuje koszty. Podliczmy je:
  • proszek – ceny są bardzo różne. Przyjmując, że kupuję 1 kg proszek w cenie 20 zł – zużywam go na 50 prań. Czyli potrzebuję 7 opakowań takiego proszku na 2 lata. Koszt proszku to 140 zł. (ten koszt można zmniejszyć – ja sama do prania pieluch używałam kul piorących z dodatkiem sody oczyszczonej – to zdecydowanie zmniejszyło koszty).

  • proszek odkażający – możemy dodawać go w ilości łyżka na pranie pieluszek. Czyli na 2 lata potrzebujemy ok. 14 pudełek tego proszku. Generuje to koszty: 14*19,99=279,86

  • woda i prąd zużywana na pranie – pranie wykonujemy co drugi dzień – czyli 15 prań miesięcznie. Tu dane o kosztach pożyczyliśmy ze bloga Perfekcyjnawdomu.pl (http://perfekcyjnawdomu.pl/ile-kosztuje-jedno-pranie-i-jak-obnizyc-jego-koszt/#) - koszt jednego prania w 40 stopniach (tyle wystarczy z dodatkiem proszku odkażającego) to 0,75zł. Zatem miesięcznie wychodzi 11,25zł. Przez 2 lata jest to koszt: 270 PLN.

 

Czy używanie pieluszek wielorazowych się opłaca? Podsumowanie kosztów

Pieluchy jednorazowe:

  • koszt pieluchowania 2088 zł – 3967 zł

  • koszty dodatkowe: 84 zł +578 zł = 662 zł

  • Suma: 2750 zł – 4629 zł

 

Pieluchy wielorazowe:

  • koszt pieluch 438,18 zł – 951,78 zł

  • koszty dodatkowe 64 zł

  • koszt prania 689,86 zł

  • suma 1192,04 zł – 1705,64 zł

 

Czy używanie pieluszek wielorazowych się opłaca? Czarno na białym - wykazujemy, że tak. W porównaniu z najtańszymi pieluchami jednorazowymi jest to oszczędność rzędu 1600 zł. Z tymi w średniej cenie – oszczędność to nawet 3500 zł. To naprawdę są niebagatelne kwoty.

Dodatkowo – zwracam uwagę, że koszt pieluszek wielorazowych zdecydowanie zmniejsza się, gdy używamy ich przy kolejnym dziecku (lub dzieciach).

Oczywiście, na co dzień nie widzi się tego kosztu – wszak wszystko rozkłada się na te 2 lata. Jednak – jak pisze Michał Szafrański (polski finansowy ninja) na swoim blogu: gdyby chcieć zaoszczędzone pieniądze na pieluchach, odłożyć dla dziecka na przyszłość, to w odpowiedniej lokacie mogłoby to dać na start w dorosłe życie nawet 9 600 zł. Całkiem nieźle, prawda? I to tylko wybierając o, co zakładamy dziecku na pupę.

 

Mówi się również o tym, że dzieci pieluchowane wielorazowo szybciej odpieluchowują się. W ogólnym rozrachunku to również przynosi oszczędność.

Warto zastanowić się nad używaniem pieluch wielorazowych również z ekonomicznego punktu widzenia.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel