DIY: Naturalne sprej na komary i meszki
2018-07-24
Komarowy sezon w pełni. Padający deszcz tworzy mnóstwo małych, ciepłych zbiorników wodnych – idealnych do rozwoju komarów. Czy czeka nas plaga tych uciążliwych owadów? Już teraz warto poszukać ochrony na wypadek ukąszeń. Zróbmy szybki przegląd sposobów ochrony przed komarami.
Po pierwsze – zabezpiecz się
Uważam, że zawsze należy zacząć od rozsądnych, prostych rozwiązań. Odsłonięte ciało to ciało, które przyciąga komary. Jeśli chcemy zmniejszyć narażenie na ugryzienia – osłońmy ramiona i nogi. Szczególnie wtedy, gdy wybieramy się na wycieczkę: do lasu, na łąkę ,czy nad jezioro.
Po drugie – zwróć uwagę na to jak pachniesz
Owady przyciągają zapachy. Szczególnie mocno działa na nie zapach naszego potu oraz zapachy kwiatowe i cytrusowe. Pamiętam cierpienie znajomej, która przed wycieczką w góry umyła włosy szamponem ziołowym. Chmury goniących ją owadów nie było końca. Jeśli używamy zapachów na skórę, to niech będą one delikatne, i nie trafiające w nuty ziołowe i owocowe.
Po trzecie – skuteczny naturalny środek na komary
Do wykonania naturalnego spreju odstraszającego komary, meszki, kleszcze i inne owady potrzeba niewiele. Sprej można wykonać na bazie alkoholu, wody lub oleju. Wszystko zależy od preferencji. W wybranym nośniku rozprowadza się olejki eteryczne – bo to one działają jako repelenty (czyli odstraszacze owadów i pajęczaków).
Które olejki eteryczne odstraszają komary, kleszcze i meszki?
Repelenty naturalne to:
-
olejek anyżowy;
-
olejek paczulowy;
Olejki można stosować pojedynczo, lub połączyć kilka i wykonać mieszankę. Warto wiedzieć, ze niektóre olejki dodatkowo łagodzą ukąszenia, więc przygotowany sprej może działać jako typowy środek 2 w 1. Łagodząco działa np. olejek lawendowy czy z drzewa herbacianego.
Sprej na owady na bazie wody
Weź 100 ml wody destylowanej i rozprowadź w niej ok. 20 kropli olejku (lub mieszaniny olejków). Przygotowany preparat przelej do butelki z atomizerem i rozpylaj w miarę potrzeby. Olej nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego przed każdym użyciem mocno wstrząśnij preparat.
Sprej na owady na bazie oleju
Weź 100 ml oleju (np. oleju z pestek winogron) i rozprowadź w nim 50 – 75 kropli wybranego olejku (lub mieszaniny olejków np. 30 kropli olejku eukaliptusowego i 30 kropli olejku cytronellowego). Przygotowany preparat przelej do butelki z atomizerem i rozpylaj w miarę potrzeby.
Sprej na owady na bazie wódki
Weź 100 ml wódki i rozprowadź w niej ok. 50 – 75 kropli wybranego olejku lub olejków. Przed każdym użyciem – wstrząśnij. Przygotowany preparat przelej do butelki z atomizerem i rozpylaj w miarę potrzeby.
Bezpieczeństwo stosowania tego typu preparatów
Zawsze warto sprawdzić, czy dany olejek nie działa na nas alergizująco. W tym celu 24 h przed aplikacją należy posmarować niewielki obszar na skórze danym olejkiem, aby sprawdzić czy nie wywoła on niepokojących objawów (świądu, pieczenia, zaczerwienienia, czy obrzęku).
Preparaty nigdy nie powinny dostać się do oczu!
Warto pamiętać o ponownej aplikacji spreju na skórę. Szczególnie jeśli obficie się spocimy, wykąpiemy (np. w jeziorze). Maksymalnie po upływie 2 godzin trzeba ponowić aplikację repelentu.
Sprejami można spryskać skórę, ale też i ubranie, zasłony czy meble.
Sprej na bazie wódki będzie trwały, działający mocniej. Sprej na wazie wody trzeba zużyć szybko – najlepiej w przeciągu 48 h. Działa on słabiej (zarówno na naszą skórę, ale też i na owady).
A co jak ugryzie?
Warto wiedzieć, że szereg olejków działa łagodząco na ugryzienia owadów. Jeśli uwzględnimy taki olejek w naszej mieszance – zyskamy olejek typu 2 w 1. Olejki łagodzące ukąszenia to: olejek lawendowy czy z drzewa herbacianego.
Po ugryzieniu warto zastosować sodę oczyszczoną. Soda oczyszczona łagodzi ból i swędzenie. Zmieszaj sodę z w odą w takim stosunku, aby uzyskać papkę – i tak wykonaną papką posmaruj miejsce ugryzienia. Możesz owinąć miejsce bandażem, aby przytrzymać papkę na skórze.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi