Jak często przewijać dziecko z pieluszki wielorazowej?
Pieluszka wielorazowa doskonale sprawdza się w codziennym pieluchowaniu. Pochłania wilgoć, zabezpiecza ubranka, chroni zarówno otoczenie, jak i strój dziecka przed nieczystościami Jak często należy przewijać dziecko noszące wielorazową pieluszkę?
To bardzo dobre pytanie: Jak często przewijać dziecko z pieluszki wielorazowej? Pojawia się ono nader często, co nie dziwi. W końcu pielucha wielorazowa nie zmieni koloru, gdy dziecko zrobi siusiu. W pewien sposób trzeba się nauczyć, jak często przewijać dziecko z pieluszki wielorazowe.
Jak często przewijać dziecko z pieluszki wielorazowej?
Po zrobieniu siusiu/kupki
Dziecko warto przewijać po każdorazowym zrobieniu siusiu i/lub kupki. Zasada dbałości o higienę dziecka powinna mieć swój najwyższy priorytet. Argumentując ten sposób postępowania zawsze odsyłam do myślenia o sobie. Jestem pewna, że nikt nie chciały funkcjonować w otoczeniu własnych ekskrementów i na pewno nie chcielibyśmy tego dla swojego dziecka. Oczywiście – dziecko w odpowiednio przygotowanej pieluszce ma komfort: wilgoć jest odciągana o skóry dziecka i maluch ma sucho. Jednak i tak warto przewinąć dziecko. Reklamy jednorazowych pieluszek przyzwyczaiły nas mocno do myślenia, że rzadkie przewijanie dziecka jest dobre. To nie jest prawda. Im szybciej przewiniemy malucha tym lepiej (dotyczy to zarówno pieluszek jednorazowych, jak i wielorazowych).
Przewiniecie dziecka po zrobieniu kupki powinno być natychmiastowe. Zrobienie siusiu nie daje jednak tak wyraźnych (czyt. zapachowych objawów). Tutaj warto obserwować dziecko i rozpoznawać sygnały robienia siusiu. Ewentualnie kierować się chłonnością wkładu i upływem określonej jednostki czasowej.
Jak rozpoznać, czy dziecko zrobiło siusiu?
-
pieluszka założona na dziecku staje się pełniejsza w swoim wyglądzie;
-
pieluszka staje się cięższa;
-
dziecko daje sygnał zrobienia siusiu – zmiana mimiki, łapanie się za pieluchę, komunikacja werbalna u starszych;
-
widoczne przecieki przy nóżkach, przy mniej chłonnych wkładach i rzadszym przewijaniu.
Po jakim upływie czasu zmieniać pieluszkę?
Jeśli nie zauważamy widocznych zmian, że dziecko zrobiło siusiu, warto zmieniać pieluszkę u niemowlaka co ok. 1h – 1,5 h w przypadku średnio chłonnych wkładów. Przy super chłonnych wkładach można wydłużyć ten czas do ok. 3 h (np. w czasie drzemki czy spaceru). Dzieci starsze trzymają mocz nieco dłużej, wysikają naraz również większe ilości, ale i w ich przypadku przewijanie/kontrola pieluszek powinna następować nie rzadziej niż co 2 h. W nocy używamy grubszych, chłonniejszych wkładów wkładów, nie ma potrzeby budzić dziecka na przebieranie, chyba że mamy powódź.