Jak wybrać dobry otulacz?
Otulacz to pieluszka wielorazowa, która posiada warstwę wodoodporną, lecz jest przepuszczalna dla pary wodnej - mówi się że jest "oddychająca". W dawnych, dawnych czasach tę funkcje spełniała ceratka, która nie przepuszczała powietrza. Na szczęście, były to naprawdę dawne czasy, ceratki przez które dzieci się odparzały, poszły w kąt. A teraz mamy tak nowoczesne rozwiązania w pieluchowaniu wielorazowym jak m.in. otulacze.
Nowoczesne otulacze dla noworodka i starszych dzieci
Otulacze są wykonane z tkaniny PUL (laminowany poliester),TPU lub wełna 100%. To, co charakteryzuje wszystkie te materiały, to zdolność do przepuszczania pary wodnej. Dzięki czemu otulacze pozwalają skórze oddychać i nie doprowadzają do odparzeń.
Jak wybrać dobry otulacz? Dla kogo szukamy otulacza?
Otulacze różnią się rozmiarem i krojem. Dla dzieci malutkich, ważących do 7 kg, przeznaczone są otulacze dla noworodków w rozmiarze „NB” - new born. Te otulacze świetnie sprawdza się na najmniejszych pupkach.
Dla większych noworodków i niemowląt do 10 kg dobrym rozwiązaniem będzie otulacz z lamówką M
Dla dzieci większych – niemowlaków i maluchów do ok. 2 roku życia, przeznaczone są otulacze w rozmiarze uniwersalnym – one size „OS”. Te otulacze sprawdzą się na dzieciach do ok. 14 kg. Wśród otulaczy OS wyróżniamy otulacze z podwójnymi gumkami i otulacze z lamówką.
Dla dzieci całkiem sporych – takich ważących powyżej 14 kg sprawdzą się świetnie otulacze w rozmiarze XL.
Jak wybrać dobry otulacz? Materiał, z którego są wykonane.
Zarówno otulacze wykonane ze sztucznego materiału jakim jest PUL, jak i te z naturalnego materiału – czyli wełny sprawdzają się bardzo dobrze. PUL jest nieco łatwiejszy w utrzymaniu, ponieważ taki otulacz wystarczy po zabrudzeniu wrzucić do pralki i wyprać.
Aby wełna dobrze działała, wymaga ona lanolinowania co 1-2 miesiące. Choć warto też wspomnieć, że nie jest konieczne każdorazowe pranie otulaczy wełnianych. Jeśli na otulaczu wełnianym jest mokra plama- należy otulacz wypłukać w wodzie i powiesić do wysuszenia. Jeśli jest tylko lekko wilgotny wystarczy go wywietrzyć. Jeśli jest zabrudzony- należy zaprać brudne miejsce przy użyciu płynu do prania wełny lub wyprać cały otulacz wełniany.
Jak wybrać dobry otulacz? Na napy czy na rzepy?
Otulacze mogą być zapinane zarówno na napy, jak i na rzepy. Oba rozwiązania są dobre. Przy czym rzepy cechuje bardziej płynna regularność w zapięciu, w stosunku do nap. Jednak rzepy nieco się zakłaczkowują i mogą zostać rozpięte przez starsze dziecko. Napy cechuje mniej płynna regularność w zapinaniu, ale z drugiej strony są bardziej odporne na rozpinanie. Wybór zapięcia zależy tylko od własnych preferencji.
Jak wybrać dobry otulacz? Cena.
Dlaczego otulacze z lamówką są tańsze od tych z podwójnymi gumkami? Odpowiedź jest prosta- szybciej je się szyje, co nie znaczy że jest gorszy.
Warto również polować na promocje, które pojawiają się przy różnych okazjach/ świętach, można na tym sporo zaoszczędzić :)
Jak wybrać dobry otulacz? Modnie, ślicznie, wyjątkowo
Nie ma co ukrywać – pieluszki wielorazowe górują swoja estetyką nad jednorazówkami. Nie ma co się wstydzić tego, że kochamy oglądać te kolorowe wzory, te kwiatuszki, te rysuneczki, te zwierzątka. Dobry otulacz powinien tez nam się podobać. Wtedy każde zmienianie pieluszki jest przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. Drogie mamy – pamiętajcie o tym!
Jak wybrać dobry otulacz?
Aby wybrać dobry otulacz – warto wziąć pod uwagę następujące cechy:
-
rozmiar;
-
materiał;
-
zapięcie na napy czy rzepy;
-
cena;
-
kolor;
-
wzór.