Darmowa dostawa od 190,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Naturalna i wielorazowa pielęgnacja pupy niemowlaka

2017-10-13
Naturalna i wielorazowa pielęgnacja pupy niemowlaka

W duchu naturalnego i ekologicznego dbania o dziecko odpowiedzmy na pytanie: jak zadbać o pupę niemowlaka korzystając z rzeczy wielorazowych, ekologicznych i domowej roboty?



Że zachęcamy do stosowania wielorazowych pieluch – to chyba nie musimy wspominać?



Kiedy kompletujemy wyprawkę do szpitala jesteśmy niejako zobligowani do zaopatrzenia się w jednorazowe rzeczy: pieluszki i tzw. mokre chusteczki do pupy. Wygodne, pachnące... Nabieramy przyzwyczajenia w ich używaniu. Tymczasem – w warunkach domowych nie jest to konieczne, a tylko generuje koszty i produkcję zbędnych śmieci.

Jak inaczej zadbać o niemowlęcą pupę?


Naturalna i wielorazowa pielęgnacja pupy niemowlaka – krótki przewodnik.



Pielęgnacja podstawowa

Zacznijmy od czynności podstawowej – umycie delikatnej pupy niemowlęcia. Można zrobić to zwykłą wodą. W większości wypadków umycie wodą jest całkowicie wystarczające, aby pupa dziecka była czysta, wolna od ewentualnych szkodliwych pozostałości po tym co dziecko zrobi. Kiedy mamy noworodka – szczególnie przy dziewczynce można zrobić to wodą przegotowaną. Jednak nie jest to niezbędne (o ile lekarz czy położna nie zalecają inaczej). Ja myłam pupę dziecka na 2 sposoby:

  1. Pod bieżącą wodą: w umywalce pod kranem; w tym miejscu uwaga – trzeba być pewnym temperatury wody! Najlepiej zawsze najpierw pod kranem trzymać swoją dłoń.

  2. Na przewijaku, używając do tego małych ręczniczków, wielorazowych myjek, czy wielorazowych bambusowych płatków kosmetycznych. Co do płatków – w sklepie Pupus oferowane są one w 2 rozmiarach: większym i mniejszym. Są mięciutkie i szybko schną. A dodatkowo – na bambusie nie namnażają się bakterie i grzyby.




Pielęgnacja pupy z problemami

Jeśli pupa jest zaczerwieniona, pojawiło się odparzenie można przemywać pupę wodą z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Innymi słowy – myjemy pupę krochmalem. Łagodzi to zaczerwienienie, dodatkowo zostawia na pupie ochronną cienką warstwę. Zwykle przy zastosowaniu krochmalu pupa szybko wraca do normy. Przy problemach nasączane różnymi roztworami chusteczki jednorazowe nie są wskazane. Paradoksalnie – to one często owe problemy generują.

Co zastosować, gdy pupa się odparzy?

Serdecznie polecam 2 rzeczy. U mnie bardzo skuteczny, wydajny i pomocny okazał się olej kokosowy. Naprawdę – nierafinowany olej kokosowy szybko łagodził zaczerwieniana i odpowiednio chronił pupę przed powstaniem nowych.

Polecam również wykonanie domowego kremu na odparzenia – dokładny przepis znajdziecie w naszym poście: https://pupus.pl/Domowy-krem-na-odparzenia-blog-pol-1501745974.html



Mycie pupy poza domem

Tu będą pomocne jednorazowe chusteczki. Warto jednak wybrać te bezzapachowe i biodegradowalne – np. Beaming Baby. Zapachy to częste czynniki drażniące skórę dzieci, powodujące alergie czy zaczerwienienie. Natomiast jeśli postawimy na biodegradowalność to działamy bardziej ekologicznie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 1215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Paczka troche jechala, ale mieszkam daleko. Jestem zadowolona z zakupu i transportu.
2024-06-12
Jak zwykle zamówienie zrealizowane bezproblemowo i sprawnie :)
pixel