Darmowa dostawa od 190,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pieluchowanie nocne - jak sobie radzić?

2017-05-31
Pieluchowanie nocne - jak sobie radzić?

Długie pieluchowanie nocne – jak sobie radzić

Kiedy dziecko odpieluchuje się w dzień rodzice czują naprawdę dużą ulgę. A przynajmniej ja odczułam ten moment jako prawdziwy przełom w rodzicielstwie. O wiele łatwiej funkcjonuje się z dzieckiem bez pieluch. Co więcej – widać, jak dziecku jest wygodnie. Wraz z odpieluchowaniem w dzień przychodzi nadzieja, że dziecko odpieluchuje się też w nocy. I… Nie ma reguły. Niektóre dzieci idą za ciosem – rezygnują z pieluszek i w dzień i w nocy. Ale co najważniejsze – panują nad swoją fizjologią i w dzień i w nocy. Inne – mimo, że radzące sobie świetnie z siusianiem w dzień, nijak nie kontrolują siusiania w czasie snu. Pieluchowanie nocne to temat rzeka. Jak sobie radzić, gdy nasze dziecko długo korzysta z pieluszek w nocy?

 

  1. Zadbaj o swój budżet – postaw na wielorazowe pieluszki

    Parafrazując klasyków, napiszę: noc jest długa. W kontekście naszych dzieci i pieluch to czas trudny. Zwykle nie chcemy przerywać snu dzieciom, aby zmieniać im pieluszki. Nie chcemy też przerywać własnego snu. Stąd szuka się pieluszek, które będą w stanie wytrzymać nocne siusianie dziecka. Wielu rodziców wybiera pieluszki jednorazowe – jeśli to jest Twój wybór polecamy sięgnąć po pieluszki ekologiczne. Niemniej – jeśli Twoje dziecko w wieku 3, 4 czy 5 lat wciąż korzysta z pieluszek, to wydatki ponoszone na pieluszki jednorazowe są ogromne. Dla oszczędności – polecam skorzystać z pieluszek wielorazowych.

Wielorazowe otulacze z podwójnymi gumkami w połączeniu z wkładem długim Baranek L to sprawdzony sposób na pieluchowanie nocne mniejszych dzieci- składając 3-warstwowy wkład na 3 x uzyskujemy aż 9 warstw bardzo chłonnego bambusa.  W przypadku "większych sikaczy" wkład długi Baranek L składamy na pół lub na 3 części z przodu i dokładamy do niego dodatkowy wkład o chłonności dostosowanych do potrzeb dziecka np wkład długi S, M lub booster. Wkłady są niezwykle chłonne i z własnego doświadczenia powiem, że wytrzymują nocne siusianie 4 latka. Jeśli dziecko lubi mieć sucho od pupy na wierzch możemy położyć wkładkę sucha pupa lub wkład bambusowy z mikropolarem.

 

Świetnym wyborem są również prefoldy konopne

 

  1. Zadbaj o materac

    Pieluchowanie nocne wiąże się niestety z wpadkami: częstszymi lub rzadszymi. Aby zadbać o stan materaca (który najtrudniej wyczyścić) – umieść pod prześcieradłem nieprzemakalną matę – np. matę do przewijania z Pupusa.


Innym wyjściem jest założenie na materac nieprzemakalnego prześcieradła laminowanego od spodniej strony.

  1. Odpowiednio przygotuj dziecko na nocny spoczynek

    W tym wypadku zadbaj o wypełnienie jego pęcherza. Oczywiście – nie odmawiamy dziecku zaspokajania pragnienia. Nie w tym rzecz. Można jednak podać mu napoje, które dodatkowo nie będą działały moczopędnie. Z doświadczenia napiszę, że niezwykle moczopędnie na dzieci działa witamina C. Czyli zamiast podawać dziecku soki, lepiej sięgnąć po zwykłą wodę. Uwaga też na owoce jedzone późnym wieczorem – ze względu na obecność tej witaminy też mogą działać moczopędnie. Ze szczególną troską przyglądajmy się podawanym herbatkom pod kątem działania moczopędnego.

    Przed snem – o ile to możliwe – poprośmy dziecko o skorzystanie z toalety.

    Dobrze jest też porozmawiać z maluchem, co będzie jak zachce mu się w nocy siusiu. Dzieci często boją się same, po ciemku, iść do oddalonej łazienki, czy toalety. Łatwym wyjściem jest umówienie się, że zostawimy mu koło łóżka nocnik.

  2. Nocne odpieluchowanie – najlepiej latem

    Długie pieluchowanie nocne może być uciążliwe. Jeśli decydujemy się na rezygnację z pieluszek warto wybrać do tego porę kiedy jest ciepło. W upalne lato często śpi się pod samym prześcieradłem (które zdecydowanie łatwiej wyprać niż całą kołdrę). Ponadto, jeśli dziecko zaliczy wpadkę – nie zmarznie tak, jak zimą. Innym wyjściem, jest też ubranie dziecka ciepło i pozwolenie mu spać bez przykrycia. Ubranie łatwiej wyprać niż całą pościel. Niemniej – dla mnie samej to rozwiązanie nie jest idealne, bo jednak ewentualnie zmoczone bawełniane ubranie będzie mocno wychładzać. Alternatywą jest ubranie dziecka w strój z wełny merynosów, która ma właściwości ogrzewające nawet przy przemoczeniu.

  3. Wysadź dziecko na nocnik/toaletę na śpiocha

    Co poniektórzy, odważnie rodzice – decydują się na nocne wysadzanie śpiących dzieci. Jest to swojego rodzaju trening panowania nad fizjologią i pęcherzem. Jest to sposób skuteczny, aczkolwiek wiąże się z pewnymi trudnościami. Dzieci często bardzo mocno śpią i ciężko je przekonać do pewnych czynności. Może skazywać to nasze działanie na porażkę. Sporym utrudnieniem jest też waga dzieci, a co za tym idzie podnoszenie śpiącego dziecka może mocno nadwerężać nasz kręgosłup, a to szybko prowadzi do bólów i kontuzji. Niemniej – jest to wyjście warte rozważenia.

Na koniec dodam, że z moich obserwacji wynika, że pieluchowanie nocne szybciej kończy się u dziewczynek niż u chłopców. Mówię to oczywiście na podstawie rozmów z rodzicami innych dzieci. Być może wcale nie ma takiej prawidłowości, więc poprawcie mnie jeśli się mylę.

Pocieszające jest to, że każdy z nas przeszedł ten etap i nauczył się ostatecznie panować nad swoimi potrzebami. Jak zawsze – dzieciom trzeba dać trochę czasu.

Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 1255 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-13
Szybka dostawa, wszystko ok
2024-08-03
Majtki treningowe bardzo fajne, nie przepuszczają moczu, dopiero jak jest go naprawdę dużo, wygodne. Ale przesyłka została mi przysłana pozniej niż pisało przy zamówieniu, miała być już w piątek, a została wysłana dopiero w poniedziałek więc przyszła jeszcze później
pixel