Pieluchowanie wielorazowe 6-miesięcznego niemowlaka
2018-06-14
Jak wygląda pieluchowanie wielorazowe półrocznego niemowlaka? Co sprawdza się w dzień, a co nocą? Jak używa nam się wielorazówek? Które wkłady sprawdzają się najlepiej?
Wydawałoby się, dopiero co pisałam o tym, jak poszło nam pieluchowanie wielorazowe noworodka. Tymczasem – minęło już pół roku od narodzin mojej córeczki. Dziecko jest zdecydowanie większe, inaczej spędza dzień i ma nieco inne potrzeby pieluchowe.
Jak pieluchuje się półroczne niemowlę?
Po pierwsze: ilość pieluszek wielorazowych na dobę
Średnio przypada nam 8-12 zmian pieluchy w dzień i 2-3 nocnych. Oczywiście – wszystko zależy od dnia, tego gdzie jesteśmy, od ząbkowania... Jeszcze do niedawna na nocną zmianę wystarczała jedna pieluszka. Niestety, te czasy się skończyły: dziecko urosło, a wraz z nim jego pęcherz.
Po drugie: które pieluszki i które wkłady
Jestem zdecydowaną fanką kieszonek. Używa m się ich najlepiej, są dla mnie najwygodniejsze, i najłatwiej używa się ich osobom przejmującym opiekę nad moim dzieckiem. Kieszonki stosuję w rozmiarze one size – czyli tym uniwersalnym. Jeśli jestem w domu, czy też mam warunki do częstej zmiany pieluszki – stosuję głównie wkłady mikrofibrowe, gdyż szybko schną. Poza domem używam najczęściej moich „pewniaków”: wkładu długiego bambusowego baranek. Mam mentalny spokój, bo wiem, że pieluszka wytrzyma nawet kilka godzin (siusiania, bo z kupką to wiadomo – trzeba działać od razu).
Otulacze stanowią uzupełnienie do kieszonek. Do nich zwykle wsadzam dzienne formowanki lub wkłady długie. Jeśli chcę, aby dziecko miało sucho i ciepło od pupy, zwłaszcza jak jest zimno na dworze, zakładam wkład z mikropolarem lub na wierzch kładę wkładkę sucha pupa.
Pieluchowanie nocne
W nocy działam zdecydowanie: najczęściej sięgam po nocną formowankę bambusową plus otulacz lub gatki wełniane. Jak już wspomniałam, pieluszkę zmieniam w nocy i robię to w okolicach pierwszego karmienia nocnego. Kiedy moje formowanki nie wyschną na czas, ratuję się (uwaga, uwaga) pancernym otulaczem z podwójnymi gumkami i wkładami bambusowymi Baranek L w ilości 2 szt - składam je na 3 x, co daje 18 warstw bambusa. Przetestowałam tę wersję wielokrotnie, zwłaszcza na wyjazdach, gdzie priorytetem było szybkie schnięcie. Moje 8 kg dziecko spało spokojnie, pieluszka nie przeciekła, i wytrzymała całą noc. Przyznam, że byłam zachwycona!
Bibułki kukurydziane
U półrocznego dziecka z rozszerzoną dietą bibułki kukurydziane są bardzo przydatne. Pomagają w usuwaniu kupki, która zdecydowanie różni się od tzw. „mlecznej kupki” niemowlaka karmionego tylko piersią.
A co jeszcze nam się przydaje?
Przedłużki do body – genialny gadżet pomagający dopiąć body na wielorazowej pieluszce. Moje są w użyciu niemalże nieustannie (chyba, że akurat córeczka ma założona sukienkę – jak dobrze, że jest lato!).
Wielorazowe podkłady do przewijania. W użyciu nieustannie – nie tylko do przewijania, ale i na wycieczkach, jako wygodna podkładka do położenia dziecka na trawie. Maty mają prześliczne wzorki i przyciągają uwagę bobasa (wspomaganie rozwoju i praktyczność w jednym).
Wielorazowe wkładki laktacyjne o profilowanym kształcie są u mnie w użyciu od urodzenia córeczki. I stwierdzam, że są świetne – bardzo chłonne i nie odznaczają się pod bluzką. Szczerze polecam!
Na ten moment tak wygląda nasze wielorazowe pieluchowanie. Dziękuję za uwagę
Pokaż więcej wpisów z
Czerwiec 2018
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi