Wkładki laktacyjne – co to jest i jak ich używać?
Jedną z piękniejszych rzeczy, jaka dotyczy młodych matek jest karmienie piersią.” - Tak zwykła mawiać moja babcia. Z tym stwierdzeniem można się zgodzić, można się też nie zgodzić. Fakt faktem: po porodzie kobiece piersi (w większości przypadków) produkują mleko. No i właśnie – tu zaczyna się nasza historia o wkładkach laktacyjnych.
Wkładki laktacyjne to niewielkie w swoim rozmiarze krążki, które umieszczamy wewnątrz biustonosza. Ich rolą jest pochłanianie wyciekającego z piersi mleka. Szczególnie na początku mlecznej drogi, gdy piersi nie są „wyregulowane” w kwestii ilości produkowanego mleka, wyciekanie zdarza się bardzo często. Doświadczone mamy pewnie potwierdza, że gdy zbliża się pora karmienia daje się poczuć pewne spięcie w sutkach i mleko wycieka z piersi. Mleko wycieka również w czasie karmienia – gdy karmimy jedną piersią, z drugiej mleko cieknie.
Są kobiety u których wycieki są bardzo obfite, są i takie, u których mleko wycieka w niewielkich ilościach. Ja np. należało do osób – gdzieś pośrodku. Mleko ciekło najczęściej w czasie zbliżającej się pory karmienia (często, gdy usłyszałam kwilenie moich dzieci). Na szczęście nie były to ilości ogromne.
Wielorazowe wkładki laktacyjne okazały się dla mnie zbawienne w okresie laktacji i zdecydowanie lepsze niż jednorazowe wkładki laktacyjne.
Wielorazowe wkładki laktacyjne:
Wkładki laktacyjne od zewnątrz wykonane są z materiału PUL, natomiast od strony która przylega do ciała – z bambusa lub bambusa z coolmaxem. Bambus chłonie wilgoć, czyli w tym wypadku mleko. Jednocześnie jest bardzo przyjemna dla ciała, daje poczucie komfortu. Profilowanie wkładek sprawia, że nie odcinają się one pod bluzką, przez co – są niewidoczne.
Jak używać wkładek laktacyjnych?
Umieszczamy je w biustonoszu – od strony ciała warstwa bambusową, a od strony ubrania kolorową. Wymieniamy w miarę potrzeby – kiedy zamokną, lub przynajmniej raz na dzień, dla higieny i naszego komfortu.
Wkładki wielorazowe doskonale się piorą. Można je prać razem z ubraniami lub pieluchami w temp 40 lub 60 stopni najlepiej w siateczkowym woreczku do prania lub woreczku do prania biustonoszy, aby nie zginęły w czeluściach pralki.
Warto wyposażyć się w kilka par wielorazowych wkładek laktacyjnych, aby zawsze mieć do dyspozycji czystą i suchą parę.
Świetnym rozwiązaniem na przechowywanie mokrych wkładek laktacyjnych zwłaszcza na wyjściach jest mały woreczek pul - jest on przepuszczalny dla powietrza, a jednocześnie nie przemaka. W zwykłym worku foliowym nie ma przepływu powietrza, co spowoduje rozwój bakterii i grzybów, jeśli wkładki będą się w nim "kisić" cały dzień.