Darmowa dostawa od 190,00 PLN

Jakie wkłady do pieluszek wielorazowych?

2023-02-21
Jakie wkłady do pieluszek wielorazowych?

Wolisz porównanie w formie tabelki? Kliknij tutaj

Bambusowe, tetrowe, bawełniane? Podłużne, małe lub duże? Tanie czy drogie? Prefoldy czy gotowe? Bądźmy szczerzy – wybór wkładów do pieluszek wielorazowych jest spory. A wiadomo – im większy wybór tym i trudniejszy. Jakie wkłady do pieluszek wielorazowych? Nasz artykuł pomoże Wam zdecydować się na wybór odpowiednich wkładek.

Wybierając idealne dla swoich potrzeb wkładki – można kierować się różnymi kryteriami. Nie ma przecież uniwersalnego kryterium dla wszystkich – każda osoba ma swoje preferencje.

 

Jakie wkłady do pieluszek wielorazowych?

Wg mnie – szukając idealnego wkładu dla siebie dobrze jest wylistować sobie, co jest dla nas najważniejsze: cena, chłonność, szybkość schnięcia, materiał z którego wkładka jest wykonana, itp. W ten sposób łatwo będzie nam wybrać odpowiednią wkładkę.

 

Dla kogo: noworodka, niemowlaka czy starszego dziecka?

Kupując wkładki zwróć uwagę dla kogo ją kupujesz. Różnica sprowadza się do rozmiaru wkładek jak również ich chłonności. W tym wypadku – największe wkładki są również tymi najchłonniejszymi. Natomiast te mniejsze – mniej chłonnymi.

 

Wkładki dla noworodka

Są to wkładki w najmniejszym rozmiarze:

Warto szczególnie zwrócić uwagę na wkładkę z frote bambusowej i z mikrofibry. Wszystkie te wkładki w małej wersji z jednej strony posiadają warstwę mikropolaru, dzięki czemu doskonale nadają się do otulaczy newborn. Mikropolar odciąga wilgoć od skóry dziecka, przez co dziecko ma sucho.

 

Wkładki dla niemowlaka

 Dla dzieci w przedziale wagowym 4-11 kg stworzyłyśmy linię mini one-size. Rozmiar przejściowy między nowordkowym a OS.

Wkładki – idealne do pieluszek typu mini one-size:

 

Dla niemowlaka dedykowane są tzw. średnie wkładki. Szukając wkładek właśnie dla takiego dziecka w zasadzie nie wybierałabym wkładek małych. Jednak – warto mieć na uwadze, że czasem stosuje się 2 wkładki do jednej pieluszki. I wtedy najlepiej sprawdza się duet mała + średnia wkładka. Linia OS została stworzona dla dzieci w przedziale wagowym 6-15 kg. 

Wkładki dla starszego dziecka

Dziecko starsze ma sporą objętość pęcherza. Zwykle też wytrzymuje dość długi czas bez siusiania. Są to też dzieci często odpieluchowane w dzień, które używają pieluchy tylko w czasie snu. Dlatego dla tych dzieci polecane są największe wkładki.

Zdecydowanie największe wkładki dla starszego dziecka to:

 

Cena

 

Wg mnie dość ważne kryterium, szczególnie w kontekście zakupu całej wyprawki pieluszkowej. Jest to kryterium dla wielu osób, na tyle ważne, że nie można go pominąć.

Najtańszymi wkładkami są wkłady z mikrofibry. Wykonane są ze sztucznego materiału, szybko schną, ale niestety nie są bardzo chłonne. Dodatkowo – raz na jakiś czas – wymagają gruntownego oczyszczenia tzw. strippingu.

Średnio cenowo plasują się wkłady z bambusa. Mają one lepsze parametry chłonne niż mikrofibra. 

Najdroższe to zdecydowanie również najchłonniejsze wkładki wykonane z materiałów naturalnych: prefold z frotte bambusowej, czy długie wkłady z trzema warstwami bambusa lub z bardzo chłonne z dodatkową warstwą EVO.

 

Chłonne i szybko schnące oraz bardzo tanie są pieluszki tetrowe. Przy czym – najlepiej radzą sobie one w użyciu z otulaczami dla noworodków. Bardzo łatwo usunąć z nich kupkę, można je prać w wysokiej temperaturze i rozwieszone szybko schną.

 

Materiał sztuczny czy naturalny?

 

Dla wielu osób to bardzo ważne kryterium. Materiały sztuczne: mikrofibra z której wykonane są wkłady z mikrofibry mają tę zaletę, że bardzo szybko schną. Niemniej – sama mikrofibra nie jest bardzo chłonna. Dodatkowo jest stosunkowo puchata, a przez to gruba. Wkłady te chłoną więcej wilgoci. Zarówno wkładki z mikrofibry jak i wkłady bambusowe potrzebują co pewien czas gruntownego oczyszczenia, czyli tzw. strippingu.

 

Na dzień czy na noc?

 

To kryterium będzie zależało od chłonności danego wkładu. Kiedy wydłuża się czas pomiędzy jednym przewijaniem a drugim (czy to w czasie drzemki, spaceru, czy nocy) – potrzeba wkładów bardzo chłonnych. Tu polecamy formowanki w wersji dziennej i nocnej oraz opcję najbardziej chłonną czyli formowankę Pul&Evo 

 

 

Do otulacza, do kieszonki?

 

Pewne wkłady dedykowane są do otulaczy. Do pieluszki kieszonki możemy wsadzić praktycznie każdy wkład.

Do otulaczy doskonale nadają się wkłady, które przynajmniej z jednej strony posiadają warstwę mikropolaru. Dzięki mikropolarowi – dziecko nie odczuwa wilgoci nawet kiedy się wysiusia. Mikropolar ma tę właściwość, że odciąga wilgoć od skóry dziecka.

Również do otulaczy – pasują bardzo chłonne długie wkłady z bambusa.

Oczywiście warstwa mikropolaru nie jest niezbędna do otulacza. Jeśli wkład jej nie posiada – można użyć dodatkowej wkładki tzw. suchej pupy.

 

 

 

Chłonność a czas schnięcia

 

Dla wielu mam to kryterium jest najbardziej kluczowe. Z jednej strony zależy nam by wkłady schły jak najszybciej. Z drugie by były bardzo chłonne. Można się domyślić, że chłonne wkłady schną dłużej. Przykładem takim jest formowanka – pieluszka której cała powierzchnia to warstwa chłonna. Formowanki są bardzo, bardzo chłonne. Jednak ich minusem jest bardzo długi czas schnięcia – ponad dobę. O wiele lepiej wypadają prefoldy – składają się one z kilku warstw chłonnych:  prefold bambusowy, ale jednak ze względu na możliwość rozłożenia schną stosunkowo szybko jak na swoje możliwości chłonne.

 

Chłonność a grubość

 

To kryterium bierze pod uwagę przede wszystkim wygodę dziecka. Które wkładki nie są przesadnie grube, a jednak chłonne? Bardzo chłonne są wkładki z frotte bambusowej. Trzeba mieć jednak na względzie, że przy starszym dziecku – 1 wkładka umieszczona w pieluszce prawdopodobnie nie wystarczy. Dobrze sprawdzają się również mini boostery lub wkłady EVO. Ich chłonność jest zwiększona, a jednak dziecko nie ma grubszej warstwy między nóżkami.

 

Łatwość użycia

 

Na początku kiedy używamy pieluch wielorazowych każda czynność wydaje się nieco trudna. Potem dochodzimy do takiej wprawy, że większość rzeczy możemy wykonywać z zamkniętymi oczami. Niemniej – myślę, że ewentualną trudność możemy znajdować w używaniu prefoldów – czyli wkładów, które musimy złożyć przed umieszczeniem w pieluszce. Szczególnie prefold z frotte bambusowej jest nieco trudny do umieszczenia w pieluszce. Tkanina ta bowiem jest lejąca. Jednak – myślę, że każdy może opanować czynność składania prefoldów i już przy kolejnym użyciu nic nas nie zaskoczy.

Jeśli decydujemy się na używanie pieluszek tetrowych – to ich składanie jest pewną umiejętnością, którą należy nabyć (jest pewna różnica w składaniu pieluchy tetrowej dla chłopca i dla dziewczynki).

 



 

ZapiszZapiszZapisz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Wkład mikrofibra + mikropolar

Wkład mikrofibra + mikropolar

10,00 PLN brutto/1szt.200 pkt.
Wkład bambus + mikropolar

Wkład bambus + mikropolar

14,00 PLN brutto/1szt.280 pkt.
Pieluszka tetrowa GRUBA, 80x80cm

Pieluszka tetrowa GRUBA, 80x80cm

6,50 PLN brutto/1szt.130 pkt.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 1267 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-27
Super :)
2024-09-13
Szybka dostawa, wszystko ok
pixel